Współcześnie mogłoby się wydawać, że konsumpcyjnie jesteśmy nastawieni na technologię i wszelkie przejawy nowoczesności. Jednak wśród tych wszystkich nowości, minimalistycznego stylu i pędu życia, znajdziemy rzeszę ludzi, którzy z uwielbieniem polują na antyki i aranżują swoje wnętrza na wzór stylizacji sprzed dwóch czy nawet trzech wieków. Co jednak sprawia, że dla jednych zbieranie antyków jest prawdziwą pasją, a inni bez mrugnięcia okiem przerobiliby je na zapałki? Sprawdźmy.

Meble jak wino – im starsze, tym lepsze

Gdy już wsiąkniemy w świat starych mebli, niezwykle trudno jest oprzeć się urokowi takich stylów jak barok, biedermeier, secesja, czy rokoko. Najbardziej zapaleni kolekcjonerzy są w stanie zapłacić nawet dziesiątki tysięcy złotych za pojedynczy mebel. Pozostaje w takim razie pytanie – co jest warte takich zawrotnych cen? Niektórzy powiedzą, że to wyłącznie kwestia kaprysu, lub pójdą dalej i stwierdzą, że to popisywanie się majątkiem. Jednak nie wszystkie antyki osiągają takie ceny, więc ten argument można uznać za nieskuteczny.

Prawdziwą wartością antyków jest nie tylko ich niepowtarzalny wygląd, lecz także coś, co kolekcjonerzy nazwaliby charakterem, lub duszą. Historia danego mebla jest dla nich warta o wiele więcej niż pieniądze, a posiadanie takiego unikatu w swoim domu słusznie napawa ich dumą oraz daje satysfakcję. Zresztą już na pierwszy rzut oka widać, że nie jest to masowa produkcja, z jaką mamy do czynienia dzisiaj, tylko w większości przypadków godziny spędzone nad tworzeniem mebla dodatkowo zwiększają zarówno jego wartość, jak i walory estetyczne. Nie spotkamy dzisiaj już pięknych zdobień lub ręcznie rzeźbionych gałek na fotelach, chyba że na specjalne zamówienie, które i tak pochłonie znaczne kwoty. Prawdopodobnie to właśnie poczucie posiadania unikalnego i jedynego w swoim rodzaju przedmiotu jest głównym powodem tak dużego zaangażowania kolekcjonerów w tę pasję. Jednak antyki to nie tylko meble, to także wszelkiego rodzaju dodatki, takie jak zastawy, sztućce, czy zegary. XIX-wieczny zegar z kukułką z pewnością robi wrażenie oraz dodaje pomieszczeniu unikalnego klimatu.

Zachęcające jest także to, stare meble są obecnie w Polsce bardzo tanie. Ich wartość spadła około czterokrotnie w stosunku do lat 2005-2010, więc obecnie posiadamy bardzo dobry okres dla kolekcjonowania tego typu przedmiotów. Tym bardziej że popyt na tego typu produktu się nie zmniejsza, a ich ilość nie wzrasta, więc w przyszłości możemy się spodziewać ponownych skoków cen, a to stworzy kolejne możliwości do zebrania wymarzonych przedmiotów.

Polecamy antyki w sklepie Antykikoneser.pl

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...