HVAC to skrót od angielskich słów – Heating, Ventilation i Air Conditioning. W praktyce to więc nic innego jak ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja, czyli elementy zwiększające komfort codziennego życia. Czym są instalacje HVAC i co warto na ich temat wiedzieć?

Za co odpowiadają systemy HVAC?

Instalacje HVAC odpowiadają za utrzymanie w danym pomieszczeniu określonego poziomu komfortu. Składają się na to odpowiednia temperatura, wilgotność powietrza oraz dopływ w ustalonej ilości świeżego powietrza. Systemy HVAC dobrze sprawdzają się przede wszystkim w budynkach dobrze zaizolowanych. Wówczas starty ciepła są najmniejsze.

Polskim odpowiednikiem HVAC jest COWIG – Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo, Wentylacja i Gazownictwo. Zespół tych czterech elementów ma ogromne znaczenie we wszystkich budynkach – mieszkalnych i obiektach użyteczności publicznej. HVAC odpowiedzialny jest za ciepło, wilgotność powietrza, prędkość jego przepływu czy krotność jego wymiany. Te czynniki mają bardzo duży wpływ na jakość wdychanego powietrza, a tym samym na ogólne samopoczucie osób, które w danym budynku przebywają.

Ogrzewanie budynku

W polskich warunkach klimatycznych następują po sobie pory roku, które różnią się pod wieloma względami. Dlatego dobrze dobrane ogrzewanie powinno być elastyczne i wydajne, a jednocześnie musi reagować na zmiany atmosferyczne, które wiążą się ze skokami czy spadkami temperatury otoczenia.

Wentylacja budynku

Wentylacja to bardzo istotny element instalacji HVAC. Jej zadaniem jest zapewnienie poszczególnym pomieszczeniom właściwej cyrkulacji powietrza. Dzięki niej powietrze, które się wdycha jest czyste i pozbawione nadmiaru szkodliwych związków chemicznych (mowa w tym przypadku przede wszystkim o dwutlenku węgla), a jednocześnie dostarcza do organizmu cenny tlen.

Klimatyzacja w budynku

Za sprawą klimatyzacji można w pomieszczeniu ustawić optymalną dla siebie temperaturę powietrza. Wysokiej klasy urządzenia klimatyzacyjne to mechanizmy bardzo zaawansowane, które reagują nawet na niewielkie zmiany atmosferyczne. W przypadku upalnych dni zapewniają w budynku przyjemną temperaturę.

Montaż instalacji HVAC

W praktyce montaż instalacji HVAC nie jest zadaniem prostym. W większości sytuacji zajmują się tym profesjonalne firmy, które mają do dyspozycji doświadczonych specjalistów. Wówczas można mieć pewność, że wszystkie elementy, a więc klimatyzacja, ogrzewanie i wentylacja będą działały bez zarzutu i niezawodnie. Firmy, które zajmują się zawodowo usługami instalacyjnymi systemów HVAC stosują obecnie nowoczesne i ekonomiczne rozwiązania. Dlatego też eksploatacja budynków wyposażonych w HVAC wcale nie musi być bardzo kosztowna, czego wiele osób się obawia.

Nowoczesne instalacje HVAC pozwalają na przykład na ustawienie systemu tak, aby ten ogrzewał tylko te pomieszczenie, w którym ktoś przebywa. Wówczas w pozostałych temperatura jest obniżana. Przekłada się to na realne oszczędności. Ponadto ciepłe powietrze pobrane z pomieszczeń może zostać wykorzystane ponownie do ogrzania innych wnętrz np. parkingów podziemnych. Tym samym jest to rozwiązanie bardzo ekonomiczne.

No votes yet.
Please wait...