Klimatyzacja jest dziś na tyle tania w montażu, że może sobie na nią pozwolić niemal każdy. Dlatego nie powinno nikogo dziwić, że praktycznie na każdym balkonie w wielu blokach można dojrzeć zewnętrzny element klimatyzatora – sprężarkę.

Posiadanie „klimy” ma wielkie zalety, ale nie możemy zapomnieć, że system ten wymaga też regularnej opieki z naszej strony. W dzisiejszym poradniku sprawdzamy, jakie czynności serwisowe powinny być wykonywane.

Likwidacja nieszczelności

Każda instalacja klimatyzacji działa na podobnej zasadzie, jak domowa lodówka. Na zewnątrz mamy agregat – kompresor oraz skraplacz, który służy jako swoista chłodnica. Sprężony i ochłodzony czynnik przepływa rurami do mieszkania, do części emitującej zimne powietrze. Jest to parownik, gdzie znajduje się dmuchawa, obniżająca temperaturę powietrza w pomieszczeniu. W rurociągu i wszystkich elementach panuje bardzo wysokie ciśnienie, po stronie „gorącej” nawet do kilkuset barów. Nietrudno więc o nieszczelności. Nawet bardzo niewielkie dadzą o sobie znać, poprzez szybki ubytek czynnika i obniżenie sprawności układu, w skrajnych przypadkach zniszczenie sprężarki. Należy więc regularnie likwidować nieszczelności i kontrolować poziom chłodziwa.

Odgrzybianie parownika

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku klimatyzacji samochodowej, jeśli przez długie miesiące lub lata zaniedbujemy układ i nie poddajemy go czyszczeniu, podczas pracy zaczyna być wyczuwalny bardzo przykry zapach. Ma to związek z rozwijaniem się bakterii i grzybów na parowniku, ponieważ panuje tam zawsze duża wilgoć. Zawsze gdy wykonywany jest serwis klimatyzacji parownik powinien zostać poddany intensywnemu odgrzybianiu. Można to wykonać tylko za pomocą specjalnych środków, nie próbujemy oszczędzać i robić tego płynem do naczyń, albo czymś podobnym. Nieodgrzybiona klimatyzacja nie tylko brzydko pachnie, ale także może być źródłem wielu dolegliwości, jak zaostrzenie objawów astmy.

O regularnym serwisie klimatyzacji musimy zawsze pamiętać. Przynajmniej raz w sezonie powinno się wezwać ekipę, by przeprowadziła wszystkie niezbędne czynności. Sprawdzanie czy nie ma wycieków, uzupełnianie ubytków czynnika chłodzącego oraz odgrzybianie to absolutny mus, by nasza instalacja klimatyzacji pracowała poprawnie, wydajnie i nie wydzielała z siebie przykrej woni.

No votes yet.
Please wait...