Technika zaskakuje i nikt nie może powiedzieć, że jest inaczej. Coraz to nowsze technologie zastępują te, które jeszcze niedawno były innowacją. Niektóre z urządzeń, z których korzystają różne branże, są tak uniwersalne i dokładne, że jeszcze niedawno nawet nam się o takich nie śniło. No cóż… pozostaje się tylko cieszyć. Że są i że trafiają w profesjonalne ręce. Przykładem mogą być dalmierze laserowe. Niezwykle precyzyjne urządzenia pomiarowe, które są wykorzystywane w pomiarach geodezyjnych, czy na placach budowy. Zastępują one dalmierze optyczne i ultradźwiękowe, dzięki zaskakującej wręcz dokładności.

Jak działają dalmierze laserowe?

Sposób, w jaki działają dalmierze laserowe, nie jest w zupełności inny niż ten tradycyjny, jednak różnice, choć zdawałoby się małe, mocno wpływają na dokładność pomiaru. Przede wszystkim dalmierz laserowy nie potrzebuję ani idealnej kalibracji, ani – co najważniejsze – drugiej osoby, która jest potrzebna w przypadku obsługi dalmierzy optycznych.

Dalmierze laserowe działania zasadzie impulsu elektromagnetycznego w formie wiązki laserowej. Przechodzi on przez układ optyczno-elektroniczny, odbija się od mierzonej płaszczyzny, a następnie wraca do urządzenia. Dalmierz idealnie wymierza odległość, licząc czas, jaki minął pomiędzy wypuszczeniem a powrotem wiązki laserowej. Jest to oczywiście zasada działania wytłumaczona bardzo ogólnie i w telegraficznym skórce.

Dalmierze laserowe i ich zalety

Nie da się ukryć, że dalmierze laserowe to szereg zalet, dlatego też są najbardziej pożądanymi urządzeniami. Przede wszystkim ich dokładność może zaskakiwać. Wynosi ona – w przypadku najwyższej jakości odległościomierzy laserowych – 1-2 mm błędu przy pomiarach o długości 1 km! Prawda, że imponujące?

Kolejna zaleta wynika z faktu, że są to urządzenia elektroniczne, które mogą zapamiętywać pomiary nawet do 100 wyników wstecz. Ułatwia to pracę i sprawia, że jest ona bardziej płynna, gdyż nie trzeba zapisywać kolejnych pomiarów na bieżąco.

Ponadto dalmierze laserowe radzą sobie świetnie z obliczeniami długości, powierzchni i objętości pomieszczeń, dzięki wbudowanym funkcjom korzystających z większości wzorów matematycznych.

dalmierze laserowe – jak wybrać odpowiedni?

Przede wszystkim odległościomierz laserowy to specyfika dokładności pomiaru. Z tego powodu pierwsze, na co powinniśmy zwrócić uwagę, to zasięg roboczy. W przypadku dalmierzy budowlanych wynosi on zazwyczaj poniżej 100 m. Zaraz za tym warto jest sprawdzić dokładność pomiaru. Dalmierze laserowe to także różnice dotyczące średnicy plamki. Jest to istotne w przypadku wykonywania pomiarów na niektórych powierzchniach, które mocno pochłaniają wysłany impuls.

No votes yet.
Please wait...