Większość społeczeństwa na świecie można podzielić na dwie kategorie – osoby lubiące jajka oraz osoby nie przepadające za tym rodzajem pożywienia.

Generalnie rzecz biorąc, można znaleźć bardzo wiele różnego rodzaju zalet i wad jedzenia jajek oraz ich ewentualnego wpływu na zdrowie, jednakże o tym nie dzisiaj. Owszem, będzie o jajkach, a dokładnie o ich wpływie na kondycję dobrze nam znanych przedmiotów, jakimi są srebrne sztućce. Okazuje się bowiem, że jajka w połączeniu ze srebrną zastawą stołową tworzą nie do końca dobrany związek.

Galanteria stołowa wykonana ze srebra nie do końca dobrze znosi sytuacje, w których jest wykorzystywana do jedzenia jajek. Wszystkiemu winne są specyficzne reakcje chemiczne, które zachodzą w momencie spotkania srebrnych noży i widelców oraz jajek. Może pamiętamy z lekcji chemii w szkole, że jajka są bardzo bogate w siarkę. Dzięki temu, na sztućcach osadza się czarny osad, który bardzo ciężko doczyścić. Powstaje on właśnie na skutek reakcji chemicznych zachodzących pomiędzy siarką zawartą w jajku oraz srebrem. Czy mieliście kiedyś wrażenie metalicznego smaku w ustach, kiedy zjedliście jajko? Jeżeli tak, to prawdopodobnie wykorzystywaliście właśnie srebrną zastawę stołową, gdyż jest to kolejny skutek wywoływany przez wspomnianą reakcję chemiczną.

Naukowcy uspokajają jednak, że srebro samo w sobie absolutnie nie wpływa w negatywny sposób na zdrowie człowieka. Wręcz przeciwnie, srebro posiada bardzo wiele pozytywnych właściwości antybakteryjnych oraz co ważne, jest ono nietoksyczne. Bardzo wiele osób uważa, że w dawnych czasach arystokraci żyli dłużej właśnie z tego powodu, że do jedzenia wykorzystywali srebrne sztućce. Dawniej tylko najbogatsi mogli sobie pozwolić na srebrne sztućce do sałat, mięs oraz całe zastawy. W dzisiejszych czasach sytuacja wygląda nieco inaczej, więc może częściej powinniśmy używać właśnie srebrnej zastawy do jedzenia.

Jak widać, srebrna zastawa stołowa może mieć praktycznie same zalety – nie dość, że pięknie prezentuje się na stole, to być może jeszcze ma właściwości przedłużające życie. Problemem może być jedynie czyszczenie srebra, chociaż i w tym wypadku znaleziono wiele ciekawych rozwiązań, z których najprostszym jest zanurzenie srebra w szklance z colą – przetestowałem i faktycznie się sprawdza.

No votes yet.
Please wait...