Dobry odkurzacz to podstawa, aby szybko i skutecznie zbierać zanieczyszczenia z podłóg i innych nawierzchni. Jeżeli zależy ci na tym, aby zyskać wielofunkcyjnego pomocnika domowego, z którym sprzątanie będzie jeszcze przyjemniejsze, pomyśl o odkurzaczu z filtrem wodnym. Dlaczego warto go mieć?

Odkurzacze można podzielić zasadniczo na dwa rodzaje – popularne odkurzacze workowe oraz odkurzacze bezworkowe, które zamiast worka na brud mają specjalny pojemnik. W grupie odkurzaczy bezworkowych wydziela się te z pojemnikiem suchym, które nazywane są też cyklonowymi, a także odkurzacze z filtrem wodnym, w przypadku których funkcję filtrującą pełni woda.

Jak działa odkurzacz z filetem wodnym?

Odkurzacze tego rodzaju są wyposażone w wyjmowany pojemnik na wodę, wobec tego przed rozpoczęciem odkurzania trzeba napełnić go do wskazanego poziomu. Niektóre modele tego rodzaju mają również możliwość zastosowania worka. Gdy jednak zależy ci na najskuteczniejszym zbieraniu zanieczyszczeń, filtr wodny jest do tego najlepszy.

Zasysane powietrze z zaburzeniami najczęściej na początku jest dodatkowo zwilżane, a następnie dostaje się do pojemnika z wodą – tutaj następuje odseparowanie większości zanieczyszczeń, które pozostają w wodzie. Potem powietrze trafia jeszcze do filtra wylotowego, najczęściej HEPA, który potrafi zdezynfekować powietrze, zatrzymując nawet do 99,99% zanieczyszczeń (dla filtra HEPA H14). W efekcie powietrze wydostające się z odkurzacza jest czyste i dodatkowo nawilżone.

Tak skuteczna filtracja powoduje, że odkurzacze z filtrem wodnym są polecane również alergikom – nie tylko usuną z powietrza nawet te najdrobniejsze zanieczyszczenia, na przykład pyłki, wirusy, bakterie czy grzyby, ale również nawilżą powietrze, co również jest bardzo ważne dla osób z alergiami wziewnymi.

Nie tylko odkurzanie – co jeszcze potrafią odkurzacze wodne?

Jednak odkurzacze wodne nie tylko potrafią odkurzać podłogi na sucho, ale również mają szereg dodatkowych funkcji, które powodują, że doskonale nadają się do utrzymania czystości w całym domu.

Każdy odkurzacz wodny jest w stanie pracować również na mokro, dlatego też można zebrać z nim rozlaną na podłodze wodę, sok czy błoto. Również wiele modeli odkurzaczy tego rodzaju wyposażanych jest w funkcję prania dywanów, wykładzin, a także tapicerek meblowych i samochodowych – wtedy do zestawu dodana jest specjalna końcówka piorąca. To jeszcze nie wszystko, ponieważ wybrane modele posiadają końcówki przeznaczone do mycia podłóg drewnianych, paneli, podłóg z kafelkami czy kamiennych.

Co z minusami?

Czy odkurzacze z filtrem wodnym mają jakieś minusy? Przede wszystkim to wysoka cena, ponieważ są one kilkukrotnie droższe od zwykłych modeli bezworkowych. Również wymagają regularnego usuwania wody z zanieczyszczeniami, niemniej jednak efekt zasługuje na poświęcenie na ten cel dodatkowych paru minut.

Gdy szukasz dodatkowych porad dotyczących tego, jaki odkurzacz wodny wybrać, pomocne informacje czekają na ciebie w portalu internetowym Idealny Odkurzacz.

No votes yet.
Please wait...