Łazienka to jedno z najbardziej funkcjonalnych pomieszczeń w mieszkaniu, jednak często planujemy jego urządzenie w sposób standardowy. Ot, musi być umywalka, WC, jakieś baterie oraz prysznic bądź wanna. Zakładamy, że poza wystrojem i ceną zakupionych produktów, nasza łazienka nie potrzebuje specjalnego zaprojektowania. Tymczasem każda łazienka powinna być urządzona według potrzeb jej użytkowników! W końcu inaczej zaplanujemy wnętrza z myślą o dużej rodzinie – z dziećmi czy osobami starszymi  – inaczej dla młodego małżeństwa. Przyjrzyjmy się rozwiązaniom, które sprawdzą się właśnie w łazience dla dwojga.

Ja i ty, to znaczy my!

Obojętnie, czy przed Wami remont dobrze znanego pomieszczenia, czy też urządzanie od zera w mieszkaniu w stanie deweloperskim. Najważniejsze, co Was czeka, to rozmowa. Jako że w łazience macie panować wspólnie, należy zawczasu omówić wspólne oczekiwania co do tego wnętrza. Ponieważ w przypadku łazienki późniejsza zmiana aranżacji lub wyposażenia jest szczególnie kłopotliwa, już teraz musicie wiedzieć: wystrój jasny czy ciemny? Drewno naturalne czy imitacja w postaci płytek drewnopodobnych? Zdecydować się na zabudowę podtynkową czy jednak tradycyjną? Duża wanna, a może jednak duży prysznic? Czy obydwoje potrzebujecie zorganizowanego stanowiska do pielęgnacji włosów lub brody? Wszystkie za i przeciw należy rozważyć mając na uwadze nie tylko możliwości budżetu, ale też preferencje i potrzeby partnera/partnerki.

łazienka dla dwojga

Podwójna umywalka, podwójna wygoda

Skoro na co dzień łazienką będą się dzielić dwie osoby, warto pomyśleć o rozwiązaniach podwójnie korzystnych. W ostatnich latach szczególnie modne się stały podwójne umywalki.  Bardzo często przyjmują one formę dwóch samodzielnych, ale bliźniaczych stanowisk do mycia, gdzie mamy dwie umywalki i dwie baterie umywalkowe. Jednak na rynku dostępne są także inne warianty tego pomysłu, w postaci jednej, ale długiej umywalki z miejscem na jedną lub dwie baterie umywalkowe.  Niezależnie od wybranej wersji, całość prezentuje się niezwykle elegancko, zamieniając codzienną łazienkę w salon kąpielowy rodem z hotelu!

dwie umywalki w łazience

Poza urodą aranżacji, liczy się też jej funkcjonalność. Dwa stanowiska do mycia to dwa razy szybsza poranna higiena – bez nerwów i poganiania się. Ale czy tylko umywalki możemy podwoić, aby ułatwić  sobie życie? Wielu panów narzeka, że szafki łazienkowe są zdominowane przez kobiece akcesoria i kosmetyki. Symetryczne szafki podumywalkowe rozwiążą walkę o terytorium raz na zawsze! Pamiętajcie, aby myśleć podwójnie w przypadku pozostałych akcesoriów, jak podwójny wieszak czy dwa zestawy z kubkiem do mycia zębów.

Wanna czy prysznic, bidet czy pisuar?

Wanna czy prysznic – ten klasyczny dylemat Was nie ominie! Jeśli jesteście zgodni i preferujecie taką samą formę codziennej higieny, pozostaje nam doradzić modele o nieco większych gabarytach. W końcu skoro oboje lubicie kąpiel, cieszcie się nią wspólnie! Również przestronny prysznic będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku par, gdzie partnerzy znacząco różnią się wzrostem. Jeżeli jednak w podobnym stopniu lubicie zarówno prysznic, jak i kąpiel, jest na to proste rozwiązanie. Ostatecznie można się zdecydować na dużą wannę i parawan nawannowy – idealny kompromis!

wanna z parawanem

Gdy wymiary łazienki pozwalają na instalacje dodatkowego wyposażenia, wiele par rozważa zakup bidetu lub pisuaru. Niestety, mieszkania w blokach rzadko kiedy dysponują metrażem, który pomieści wszystkie nasze pomysły. Na szczęście na rynku są dostępne alternatywy dla bidetu. Baterie z rączką typu bidetta zamocowane przy misce WC pozwolą wykorzystać ustęp również do utrzymania higieny. Dużo droższą, ale wciąż atrakcyjną opcją są deski myjące, sprzedawane razem z konkretnymi modelami WC (czyli nie da się ich połączyć z dowolna miską). Przy tych rozwiązaniach z łatwością uda się wygospodarować miejsce dla pisuaru.

Indywidualne preferencje we wspólnej łazience

O ile poprzednie propozycje skupiały się na trudnej sztuce kompromisu, tym razem chcemy zaproponować zupełnie odwrotne podejście do problemu. Zamiast ujednolicać wystrój łazienki, odważcie się podkreślić swoje indywidualności! Przynajmniej zaznaczając wizualnie, że pomieszczenie ma dwoje właścicieli.

Podział na strefy funkcjonalne w łazience pozwala nie tylko na lepszą organizację podstawowych czynności, ale też na ciekawszy wystrój pomieszczenia. Nie musi być bowiem fizyczny, a może wynikać  z różnic kolorystycznych bądź stylistycznych, które da się podkreślić wybierając np. kontrastowe płytki ceramiczne.

Nasza propozycja jest jeszcze prostsza: podwójne wieszaki zastąpcie wieszakami z waszymi imionami lub symbolami! Mogą to być uniwersalne symbole płci, jak czerwone usta i wąsy, ale zachęcamy, aby spróbować uwolnić swoje fascynacje, np. kulturą popularną czy sportem. Personalizować łazienkę możecie również poprzez zdjęcia, ręczniki czy dywaniki łazienkowe.

wieszaki His and Hers

Wpis gościnny autorstwa Agnieszki Możejko, redaktorki łazienkowego bloga oraz pasjonatki pięknych i funkcjonalnych wnętrz.

No votes yet.
Please wait...