Obrazy drukowane – nowoczesne dekoracje ścian

Projektowanie wystroju własnego wnętrze to proces przyjemny, ale często też dosyć długi. Musimy wybrać szafki, krzesła, stoliki. Uzupełnić je dywanami, lampami, zasłonami i w wielu wypadkach również dziesiątkami innych akcesoriów. A kiedy już kupimy wszelkie przedmioty użytkowe, pozostaje nam dodanie ozdób. Obrazy na płótnie mogą nadać życia niejednej ścianie.

W dzisiejszym tekście podamy podstawowe zasady aranżowania na własnych ścianach portretów i pejzaży.

Jak dobrać obrazy na płótnie do wnętrza?

Przede wszystkim obrazy na płótnie, wiszące w danym pomieszczeniu powinny je uzupełniać. Musimy więc tak dobrać tematykę malowideł, aby pasowała. I tutaj warto podać parę przykładów:

  • z nowoczesnym wnętrzem pokoju dobrze będą komponowały się obrazy przedstawiające miasta i samochody
  • jeśli tworzymy wnętrze przytulne – stylizowane na pokój babci, możemy zawiesić na ścianach pejzaże przedstawiające las, góry lub plażę
  • kompozycje kwiatowe są dosyć uniwersalne i jednocześnie występują w niezwykle szerokiej gamie wariantów. W zależności od swojej koncepcji mogą pasować do bardzo różnych typów wnętrz.

Przykłady obrazów na płótnie wymienionych powyżej, znajdziemy na stronie www.galeriadruku.com.pl/. Dodatkowo warto wspomnieć, że w tej firmie możemy zamówić również obrazy stworzone z naszych zdjęć. Dzięki temu na ścianie zawisną wspomnienia z ostatnich wakacji albo portrety naszych najbliższych.

Kolorystyka obrazu

. Jeśli z kolei chcemy działać uspokajająco, powinniśmy stawiać na pastele.

Kombinacje czerni i czerwieni będą oczywiście wywoływały u odwiedzających poczucie niepokoju. Z tych barw mało kto jednak korzysta podczas projektowania wnętrza.

Z ramką czy bez?

Zgodnie z polską tradycją jeszcze w dwudziestym wieku większość obrazów wisiało na ścianach w ramach. Były solidne, rzeźbione i często na tyle ciężkie, że przy upadku mogły autentycznie zrobić krzywdę.

Stopniowo nasi rodacy zaczęli odchodzić od tego rozwiązania. Coraz bardziej modne zaczęły się robić ramy symboliczne – czarne, jednolite otoczki wokół obrazu. Za najbardziej nowoczesne są uważane antyramy i tak zwane gołe płótna.

To na którą z tych opcji się zdecydujemy, zależy w znacznej mierze od naszego wnętrza. Do niektórych pokoi będą pasować rzeźbione ramy starego typu. W innych dobrze będą wyglądać tylko proste obrazy bez dodatków.

Jak skomponować obrazy na ścianie?

Niektórzy decydują się na jeden duży obraz, zajmujący znaczną część ściany. Inni wieszają mniejsze malowidła ułożone w wystylizowane galeryjki. Obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety.

W przypadku kompozycji mamy większe pole do popisu podczas kupowania obrazów. Jednocześnie czeka nas bardziej wytężona praca koncepcyjna. Musimy tak dobrać tematykę i kolorystykę obrazów, aby nie gryzły się nie tylko z wnętrzem, ale też między sobą. W przypadku większego płótna wybieramy raz a porządnie.

Istnieje też jednak kilka zasad dobierania rozmiaru i kształtu obrazu do ściany i pomieszczenia:

  • na wąskiej ścianie przyjęło się wieszać galeryjkę albo obraz pionowy
  • ze ścianą kwadratową będzie dobrze się komponował obraz o tym samym kształcie
  • nad szeroką kanapą często wiesza się długą panoramę, która tworzy efekt okna

Ponadto część osób podczas projektowania galeryjki uzupełnia ją niewielkimi lusterkami w ramkach. Wypełniają przestrzeń oraz dodają całej kompozycji charakteru.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *