Ogrzewanie domu gazem propan jest coraz bardziej popularną usługą zwłaszcza, że do dyspozycji domowników pozostają zbiorniki nowe, jak i używane.

Różnią się one od siebie przede wszystkim ceną, chociaż warto mieć na uwadze to, że dostępność używanych zbiorników LPG jest nieco ograniczona. Jeśli ktoś nie ma ograniczeń finansowych i chce postawić na najwyższej jakości sprzęt, powinien zainwestować w nowe zbiorniki na gaz.

Zbiorniki naziemne

Do wyboru klienci mają zarówno zbiorniki naziemne, jak i podziemne. Jeśli chodzi o zbiornik naziemny, warto wspomnieć o tym, że jest on łatwy w montażu, jednak zajmuje on na działce dość dużo miejsca i jest widoczny nie tylko dla domowników, ale też dla wszystkich gości i sąsiadów. Jego lokalizacja nie może być dowolna, ponieważ zainteresowani muszą zmierzyć się z obostrzeniami prawnymi nałożonymi przez ustawodawcę. Zbiornik powinien być ustawiony 3 metry od domu, jeśli posiada pojemność 2700 litrów oraz 5 metrów przy pojemności 4850 litrów. Dostosowanie się do panujących zasad nie doprowadzi do tego, iż na domowników zostaną nałożone jakieś kary, w innym przypadku należy liczyć się z sankcjami finansowymi i prawnymi. W tego typu przypadkach należy pamiętać także o odpowiedniej odległości zbiornika od sąsiedniej działki, dla pojemności 2700 l wynosi ona 1,5 metra, a dla 4850 l jest to 2,5 metra.

Zbiorniki naziemne zlokalizowane są na specjalnej żelbetowej płycie, cechującej się niezwykłą solidnością i wytrzymałością. Istnieje również skorzystanie z możliwości przygotowania gruntu pod zbiornik naziemny. Prace składają się wtedy z następujących elementów:

  • zebranie humusu,
  • zagęszczenie gruntu,
  • przygotowanie podsypki.

Wszelkie prace realizowane są niezwykle profesjonalnie, tak aby zbiornik nie stwarzał dla domowników oraz sąsiadów żadnego zagrożenia.

Zbiorniki podziemne

Drugą opcją, która została przygotowana dla zainteresowanych osób są zbiorniki podziemne. Co prawda są one zdecydowanie bardziej skomplikowane w montażu, ale za to nie widać ich na powierzchni działki. Tym samym całość prezentuje się znacznie bardziej estetycznie. Należy jednak wykonać sporych rozmiarów dół, tak aby można było umieścić w nim zbiornik podziemny i ogrzewać swój dom gazem propan. Jeśli ktoś zdecyduje się na zamontowanie zbiornika o pojemności 2700 litrów, musi on znaleźć się w odległości 1,5 metra od domu oraz 0,75 od kolejnej działki. W przypadku wybrania zbiornika podziemnego o pojemności 4850 litrów odległość od domu wynosi 2,5 metra oraz 1,5 metra od sąsiedniej działki.

Warto mieć świadomość tego, iż ceny zbiorników podziemnych są nieco wyższe od zbiorników naziemnych, jednak oba rozwiązania mają swoje zalety. Jeśli ktoś jednak posiada niewielką powierzchnię użytkową na działce, zbiornik w wersji podziemnej będzie wtedy jedyną dostępną możliwością. Istotne jest oczywiście to, aby wszystkie prace związane z montażem takiego zbiornika i jego uruchomieniem zostały przeprowadzone fachowo. Na powierzchni takich zbiorników bez problemów można zasiać rośliny lub też trawę.

Źródło: Instalacje gazowe – Lpgdirect.pl

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...