Drewno stanowi niezwykle naturalny materiał budowlany. Mogą być z niego wykonane przeróżne elementy domu oraz ogrodu. Drewniany taras, schody, płot, czy altana tworzy niezwykły klimat i uczucie bycia blisko natury. Ponadto dzięki dzisiejszym technikom można sprawić, że drewno będzie fantastycznie wkomponowywać się w nowoczesne otoczenie. Jednak jednym z czynników, które sprawią, że konstrukcje drewniane będą trwałe i wytrzymałe jest ich zabezpieczenie.

Zabezpieczenie drewna – dlaczego warto?

Drewno jako naturalny materiał jest bardziej narażony na niekorzystne warunki pogodowe. Właśnie dlatego zwłaszcza zewnętrzne konstrukcje drewniane powinny być zakonserwowane w taki sposób, który będzie umożliwiał im długoletnie funkcjonowanie w dobrym stanie. Drewno narażone może być na mróz, a także intensywne światło słoneczne. Jego zabezpieczenie sprawi, że nie straci ono swojego blasku oraz formy. Ponadto ten naturalny materiał narażony jest również na pleśń oraz ataki szkodników. Zastosować najlepiej np. oleje do drewna, które znacząco utrudniają im wejście w głąb drewnianych elementów i ich niszczenie.

Zalety olejowania drewna

Oleje do drewna stają się coraz bardziej popularną metodą jego konserwacji. Stanowią alternatywę dla lakierów zawierających w sobie dużą dawkę chemii. Oleje są bardziej ekologiczne, a to sprawia, że zdobywają coraz więcej pochwał. Doskonale nadają się do zastosowania zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Ich uniwersalność ułatwia zadanie gospodarzom, którzy chcą, aby ich drewniane konstrukcje pięknie i dobrze wyglądały przez długie lata. Dzięki olejowaniu drewno zachowuje swój kolor oraz połysk. Oczywiście starzeje się, ale w estetyczny sposób.

oleje do drewna

Oleje do drewna i ich właściwości

Na rynku pojawia się bardzo duża liczba produktów, pomagających w utrzymaniu naturalnych materiałów w dobrym stanie. Nie zawsze wiemy, który wybrać. Ponadto oleje do drewna bardzo często wzbogacone są o substancje chroniące przed szkodnikami lub hamujące pleśń. Jednak im bardziej naturalny skład produktu, tym bardziej ekologiczne i trwałe rozwiązanie. Należy pamiętać, że natura zawsze będzie zadowolona z zastosowania ekologicznych środków. Warto wspomnieć, że zaolejowana powierzchnia posiada właściwości antystatyczne, czyli takie które przyciągają mniej kurzu oraz nie elektryzują się. Ponadto powierzchnia ta jest przyjemna w dotyku.

Oleje do drewna – jak stosować?

Zastosowanie olejów jest bardzo łatwe. Niektóre z nich wystarczy rozprowadzać szmatką lub wałkiem, natomiast inne możemy nanieść pędzlem. Wszystko zależy od rodzaju oleju, który wybierzemy. Konieczna może okazać się informacja, że olejowanie stosujemy wyłącznie na drewnie twardym, takim jak buk lub dąb. Gatunki bardziej miękkie za bardzo narażone są na uszkodzenia mechaniczne i warto zakonserwować je innym sposobem.

Jaki olej do drewna wybrać?

Wybór oleju do drewna może nie być taki oczywisty. Warto dobrze zapoznać się ze swoim własnym zapotrzebowaniem oraz właściwościami oleju danego producenta i dopiero wtedy dokonać jego wyboru. Nie wszystkie oleje mogą być zastosowane na konstrukcjach zewnętrznych. Pośród olei marki OSMO oraz Remmers możemy wybrać takie, które zostały przeznaczone do olejowania powierzchni wewnętrznych oraz zewnętrznych. Ich ogromną zaletą jest bardzo naturalny skład oraz możliwość wyboru wśród szerokiej gamy kolorów.

Jeżeli chcecie Państwo dowiedzieć się więcej na temat olejowania powierzchni drewnianych, zapraszamy na bloga: Timber Market.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...