Jest środek lata, za oknem 30°C, lecz mimo to trzeba pracować. To koszmar dotyczący nas wszystkich w trakcie ciepłych dni. Jest jednak na to jedno proste rozwiązanie – klimatyzacja. Nie wiesz jaki rodzaj wybrać? Przeczytaj nasz artykuł, a już nigdy nie będzie doskwierał Ci problem upałów!

Na co zwracać uwagę kupując klimatyzator?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na moc klimatyzatora, przyjmuj się że 1 kW starcza na kondycjonowanie 10 m². Dla wielu konsumentów istotna jest również mobilność sprzętu, gdy nie ma możliwości przewiercenia się i zamontowania na stałe klimatyzatora. Te urządzenia możemy przewieźć w dowolne miejsce i dalej będą dostarczać nam przyjemnego chłodu. Urządzenia różnią się również sposobem odprowadzania ciepła. Dzielą się one na te bezpośredniego odparowania, gdzie czynnik chłodniczy odprowadza ciepło (tania oraz cicha opcja) oraz te z systemem wody lodowej, gdzie woda jest pośrednikiem wobec powietrza i czynnika chłodniczego. Rozwiązanie to jest kosztowne, ale najbardziej skuteczne. Warto pamiętać także o głośności urządzenia, gdzie w odległości od klimatyzatora równej 1 m nie może ona przekraczać 35 decybeli.

Klimatyzacja – jaki rodzaj kupić?

Rynek rozpieszcza nas mnogością opcji, w końcu popyt rodzi podaż. Na rynku mamy kilka różnych zestawów klimatyzujących do wyboru. Są one zależne od wielkości kondycjonowanych pomieszczeń, ich wielkości, potrzebnej mocy oraz zwykłej preferencji użytkownika.

 • Klimatyzatory przenośne (monoblok lub split) – względnie najmniej efektywny rodzaj klimatyzacji, w dodatku najgłośniejszy. Jego podstawowa zaleta to mobilność i brak stałego przytwierdzenia do ścian. Potrzebują dodatkowo rury harmonijkowej do odprowadzania powietrza na zewnątrz. Ich moc raczej nie przekracza 4 kW.
 • Klimatyzatory stacjonarne split – urządzenia złożone z dwóch części, jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej. Są stosunkowo ciche, zwłaszcza wobec wnętrz. Nadaje się do każdej wielkości pomieszczenia.
 • Klimatyzatory stacjonarne multisplit – najlepsze rozwiązanie, gdy chcemy chłodzić kilka pomieszczeń na raz, wówczas jest to najekonomiczniejsza opcja.

Dodatkowo typ split i multisplit dzieli się na jeszcze kilka rodzajów:

 • Klimatyzatory ścienne (najczęściej wybierane)
 • Klimatyzatory ścienno-sufitowe (montowane przyspolone do sufitu)
 • Klimatyzatory kasetonowe (w podwieszonym suficie)
 • Klimatyzatory kanałowe (do użycia w kilku pomieszczeniach
 • Klimatyzatory przypodłogowe (we wnękach)

Ile kosztuje klimatyzacja?

Koszt klimatyzacji zależy od wybranych przez nas parametrów. Oto orientacyjne ceny:

 • Koszt zakupu urządzenia – podstawowe klimatyzatory stacjonarne, do pomieszczeń do 25m² to około 1500-2500zł
 • Cena robocizny to około 1000-1500zł
 • Zależenie od użytku, średni koszt roczny użytku to 600-700zł
 • Dodatkowe koszty (takie jak konserwacja) – 200-300zł

Czy warto instalować klimatyzację?

Klimatyzacja do domu, mieszkania czy firmy to niewyobrażalna ulga dla osób przebywających wewnątrz w upalne dni. Komfort jest zdecydowanie wart swojej ceny, o czym każdy teraźniejszy czy przyszły użytkownik prędzej czy później się przekona.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...