Nawet najbardziej finezyjnie wykańczając mieszkanie nie ustrzeżemy się od „gołych ścian”. Niby nic takiego, w końcu możemy wybierać w strukturze tynku, kamień lub beton dekoracyjny, drewno, tapety i fototapety, jednak wciąż będzie to taki „torcik bez wisienki”. Czego brakuje? Jakiegoś akcentu, dekoracji, która podkreśli aranżację lub po prostu przyciągnie oko oglądającego. W dzisiejszym wpisie przestawię kilka dekoracji ścian, które sami posiadamy lub które przyciągnęły naszą uwagę.

 1. Obrazy –  to chyba najbardziej klasyczna dekoracja, jaką najszybciej przychodzi na myśl. Wybierając obraz, warto kierować się stylistyką mieszkania, np. obraz klasyki malarstwa może być bardzo wyzywający w nowoczesnym wnętrzu. Rozważyć należy również reprodukcje malarstwa. Wiadomo, że każdy z nas ma kilka ulubionych obrazów (osobiście bardzo lubię Słoneczniki Vincenta van Gogha), ale wieszanie reprodukcji na ścianie jest często uważane za „kicz”. Na całe szczęście dzisiaj kupić można wszystko, a rozmaitość kolorów, widoków, kształtów i przedmiotów na obrazach może przyprawić o ból głowy 😉 W naszym mieszkaniu mamy w sumie 3 obrazy:
  • Obrazy w ramce –  powiesiliśmy go w salonie nad kanapą. Widok kolorystycznie nawiązuje do koloru ścian, ale ciemna rama bardzo ciekawie odgranicza go od ich powierzchni.
   obraz w ramie piramida
  • Obraz w ramie za szkłem – takie obraz dostaliśmy na parapetówkę 😉 Przedstawia dość nietypowy widok/kompozycję, ale jest na tyle neutralny, że pasowałby dosłownie wszędzie. Na tle ciemnej ściany jasna rama również akcentuje jej zawartość, co faktycznie przykuwa oko.
  • Obrazy na płótnie – to nasz najnowszy nabytek. Postawiliśmy na połączenie nowoczesności z klasyką, czyli nowoczesny wzór na klasycznym płótnie. Obraz wybraliśmy w sklepie Foteks, który specjalizuje się w różnego rodzaju obrazach, plakatach, naklejkach i fototapetach. Co bardzo ważne, obraz jest robiony na zamówienie i można wybrać sobie jego wymiary tak, aby pasował w upatrzone przez nas miejsce, a nawet efekty odbicia czy sepii. Faktem jest, że wybór wzorów jest ogromny i na wybraniu „tego jedynego” spędziliśmy mnóstwo czasu. Obraz na płótnie jest bardzo lekki, więc powiesiliśmy go na naszych sztandarowych rzepach Command. Prezentuje się pięknie:

 2. Zdjęcia – to również bardzo powszechna dekoracja. Nie każdy jednak kto wiesza zdjęcie rodzinne czy pamiątkowe z wakacji na ścianie zastanawia się nad jego walorami dekoracyjnymi. Pojedyncze zdjęcie niestety nie zrobi szału (no chyba, że przedstawia jakiś nieziemski widok i ma wymiary 100×100, no ale czy to już nie jest obraz?), ale kompozycja ze zdjęć już wygląda zupełnie inaczej.
  • Galeria zdjęć – to stworzenia takiej galerii posłużą nam gotowe ramki na zdjęcia. Możemy skorzystać z gotowej galerii np. na 10 zdjęć:
   galeria zdjęć zielone ramki
   O wiele ciekawszy efekt można uzyskać posługując się pojedynczymi ramkami o różnej wielkości i wieszając je w „harmonijnym szyku”

   źródło: Pinterest.com

    

  • Kompozycje DIY – to ostatnio bardzo popularny trend, gdyż praktycznie każdy i z ogólnodostępnych materiałów jest w stanie przygotować własne dekoracje. W naszym mieszkaniu zrobiliśmy coś takiego:
   zdjęcia na sznurku klamerki
   To bardzo proste rozwiązanie wykorzystujące haczyki Command, na których jest rozpięty sznurek. Na sznurku powiesiliśmy zdjęcia klamerkami jak pranie 😉 Bardzo ciekawy i zwracający uwagę efekt. Takie rozwiązanie jest równie bardzo praktyczne, ponieważ zdjęcia można bardzo szybko podmienić na nowe. Mamy również plan, aby sznurek zastąpić małymi lampkami choinkowymi, dzięki czemu zdjęcia zyskają dodatkowe oświetlenie i z pewnością „efekt WOW”.
 3.  Plakaty – chyba najbardziej kojarzą się nam z pokojami nastolatków, aczkolwiek oprawione mogą nadać charakteru i podkreślić zamiłowania mieszkańców, np. do filmu.

  źródło: Pinterest.com

  4. Naklejki – bardzo popularne i faktycznie nadające niepowtarzalnego charakteru wnętrzu. Różnorodność wzorów i kolorów sprawia, że można z nich wyczarować niebanalne kompozycje.

  źródło: Pinterest.com

  5. Lustra – to bardzo przydatne dekoracje, dzięki którym można uzyskać kilka ciekawych efektów. Przede wszystkim lustra pełnią funkcję doświetlającą, gdyż odbite od nich światło doskonale oświetla pomieszczenie, z kolei małe pomieszczenia dzięki lustrom stają się optycznie większe. Interesujący efekt uzyskamy, gdy lustro będzie odbijać jakiś ciekawy przedmiot lub obraz, tutaj trzeba jednak mieć na uwadze, że gdy powiesimy ogromne lustro z elegancką ramę, oderwiemy uwagę od obrazu, który w zasadzie miał pełnić funkcję głównej dekoracji. Lustro jednak nie wszędzie jest polecane. Takim pomieszczeniem jest z pewnością sypialnia, gdzie zbyt duże lub źle umieszczone lustro będzie rozpraszało uwagę i nie pozwoli wypocząć (np. feng shui nie pozwala na wieszanie luster w sypialni)

  źródło: Pinterest.com

  6. Puzzle – na koniec zostawiłem to, z czego jesteśmy najbardziej dumni – własnoręcznie ułożone puzzle składające się z 2000 elementów. To nie tylko doskonała dekoracja, ale przede wszystkim jej wykonanie, a właściwie ułożenie było doskonałą zabawą na zimowe wieczory (chociaż światło dzienne przy układaniu jest niezastąpione ;)). Puzzle na ścianie przedstawiają obraz z klasyki malarstwa i pomimo tego, co mówiłem o reprodukcjach w punkcie pierwszym, uważam, że w takiej formie reprodukcja nie jest kiczowata, a oryginalna! Puzzle przedstawiają bogaty w kolory i elementy widok, przez co mocno kontrastują z dość stonowaną, jasną ścianą. Połączenie to jednak sprawia, że obraz bardzo zwraca na siebie uwagę, a każdy, kto go ogląda nie może wyjść z podziwu, że są to ułożone puzzle. W planach mamy jeszcze ułożenie i powieszenie puzzli przedstawiających mapę świata, motyw całkiem powszechny, ale wciąż oryginalny.
  puzzle na ścianie

Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...