Powyżej 21 stopni Celsjusza, śluzówki dróg oddechowych zaczynają wysychać, podobnie dzieje się również ze spojówkami oczu. Co więcej, zaburzeniu może ulec również rytm pracy serca, co na dłuższą metę jest niebezpieczne. Jak doskonale widać, stworzenie odpowiednich warunków w domu może mieć bardzo istotny wpływ na zdrowie, samopoczucie oraz ogólny komfort życia mieszkańców.

Bardzo wielu Polaków skarży się wielokrotnie na problemy zdrowotne oraz ogólnie złe samopoczucie. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że takie problemu mogą wynikać ze złych warunków panujących w domowym zaciszu. Wobec tego, na co warto zwrócić szczególną uwagę, aby polepszyć komfort swojego przebywania w domu lub mieszkaniu?

Zacznijmy od dobrych warunków do snu, który jest czasem wypoczynku dla naszego organizmu. Bardzo ważna jest jakość powietrza, którą bardzo łatwo poprawić – wystarczy przewietrzyć pokój przed snem. Nie bez znaczenia pozostaje również odpowiednia temperatura w sypialni oraz brak rozpraszających bodźców, takich jak hałas oraz światło. Dobry sen przekłada się również pozytywnie na naszą pracę oraz ogólną jakość funkcjonowania podczas dnia.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest ogólna temperatura domu lub mieszkania, która nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Komfort termiczny zapewni nam zróżnicowanie temperatury w zależności od funkcji, jaką pełni dane pomieszczenie. W sypialni powinna panować temperatura na poziomie około 19 stopni Celsjusza, w łazience sprawdzi się około 25 stopni Celsjusza, zaś 21 stopni Celsjusza zupełnie wystarczy w pokoju dziennym. Są to temperatury, które nie tylko zapewnią nam komfort funkcjonowania, ale również nie wpłyną szkodliwie na tynki wewnętrzne.

Dostęp do światła dziennego w pomieszczeniach, to rzecz absolutnie priorytetowa, jeżeli chodzi o oświetlenie. Korzystajmy z wszelakich sztucznych źródeł światła jedynie w ostateczności, gdyż dom dobrze oświetlony światłem słonecznym wpływa na poprawę nastroju oraz ogólne funkcjonowanie. Brak lub ograniczony dostęp do naturalnego światła słonecznego, może z kolei powodować szereg zaburzeń, jak chociażby problemy ze snem oraz długotrwałe odczuwanie zmęczenia. Co więcej, udowodniono za pomocą badań, że światło słoneczne działa jako naturalny antydepresant oraz zmniejsza ryzyko infekcji dróg oddechowych.

Mamy nadzieję, że w niniejszym artykule udało nam się uświadomić wielu osobom, jak bardzo warunki panujące w mieszkaniu wpływają na jakość życia oraz samopoczucie. Naturalnie, że ważne są również inne detale i wpływ mogą mieć nawet gotowe masy szpachlowe, a raczej ich skład. Niemniej jednak, o większość opisanych wyżej kwestii możemy zadbać bez dodatkowych nakładów finansowych, lecz tylko zmieniając lub poprawiając swoje nawyki. Gorąco do tego zachęcamy, gdyż pozytywny efekt jest gwarantowany.

No votes yet.
Please wait...