Jak co roku po 1. listopada zaczyna się sezon przedświąteczny. W sklepach pojawiają się nowe – świąteczne wystawy, a jak wystawy to i odpowiednie produkty. W telewizji słyszymy reklamy, w których wątkiem przewodnim są Święta. Tak się przyjęło, że gdy pojawia się ciężarówka Coca-Coli, to znaczy, że Święta za pasem . W tym roku co prawda Coca-Cola jeszcze do nas nie przyjechała, ale nie brakuje innych reklam.

Z jednej strony jest to trochę denerwujące, że tak wcześnie jesteśmy atakowani ze wszystkich stron klimatem świątecznym, skoro dopiero co trwaliśmy w zadumie podczas Uroczystości Wszystkich Świętych. Z drugiej jednak strony, jest to dobra motywacja, aby rzeczywiście rozpocząć przygotowania wcześniej. By wszystko odbyło się ze spokojem i bez niepotrzebnych nerwów.

Podstawa to dobry plan!

Jeżeli wcześniej wszystko zaplanujesz, przygotowania do świąt z będą przyjemnością, a nie nerwówką, która towarzyszy nam podczas kupowania prezentów na ostatnią chwilę, porządków w przeddzień Świąt, czy wysyłania kartek z obawą, czy aby na pewno dojdą na czas. A zatem weź kartkę i długopis i zapisz sobie listę zadań, którą możesz zacząć realizować w całym okresie: począwszy od dnia dzisiejszego aż do Świąt.

Jesienne porządki

Jesienne (generalne) porządki wykonujemy nie tylko z myślą o zbliżających się świętach. W tym czasie bowiem zmieniamy buty i odzież z letniej na cieplejszą, zmieniamy dekoracje, czy porządkujemy balkon.

Większość gospodyń domowych utrzymuje porządek w mieszkaniu przez cały rok, ale myślę, że nawet i u nich znajdą się takie rzeczy, które da się włączyć w akcję jednorazowych porządków, jak chociażby odkurzenie podłogi za łóżkiem, które rzadko odsuwamy. Aby ułatwić sobie gruntowne sprzątanie mieszkania – sporządź listę. Możesz podzielić ją wg pomieszczeń (np. kuchnia, łazienka, salon itd.) lub wg wyposażenia mieszkania (meble, okna, AGD itd.). Taka lista z pewnością ułatwi organizację pracy, a wykreślanie poszczególnych punktów doda motywacji. Poza tym mając listę, możesz codziennie zrobić jedną małą rzecz, zamiast harować przez kilka dni. Na blogu prezentowałam już przykładową listę porządków, co prawda wiosenną, ale tak naprawdę niczym nie różni się ona od jesiennej.

-> Sprawdź również: Jak zmotywować się do sprzątania.

Prezenty

Nic tak nie cieszy w święta jak prezenty, prawda? Dużo frajdy sprawia również ich przygotowywanie, pod warunkiem, że przystąpimy do tego w odpowiednim czasie, nie na ostatnią chwilę. Już teraz zatem:

  • Przeprowadź wywiad z najbliższymi, co chcieliby otrzymać (jeśli to ma być niespodzianka, tym bardziej zacznij myśleć już teraz).  Jeśli nie otrzymasz od razu propozycji, ustal deadline i przypominaj się!
  • Gdy będziesz już posiadać listę pomysłów, zrób rozeznanie: co gdzie ile kosztuje, w pierwszej kolejności warto sprawdzić w Internecie, następnie centra handlowe, sklepiki.
  • Warto śledzić gazetki znanych marketów i sklepów, gdyż już teraz znajdziemy tam ciekawe promocje, a może nawet pomysły na prezent.
  • Gdy coś wybrałeś, nie czekaj, tylko po prostu kup. Szczególnie, gdy masz do przygotowania dużo podarunków, lepiej rozłóż to w czasie (będzie to również mniej odczuwalne dla portfela).

Choinka i dekoracje

Dekoracje świąteczne potrafią bardzo pięknie ozdobić mieszkanie. W sklepach już można kupić pierwsze ozdoby (np. Pepco, Jysk czy Kik mają tego mnóstwo). Ale zanim zaczniesz kupować, przemyśl jak chcesz przystroić mieszkanie. Warto poszukać pomysłów w Internecie, zaczerpnąć inspiracji na blogach. Poza tym warto sprawdzić zeszłoroczne ozdoby. Gdy będzie wizja, będzie również wiadomo co kupić. Wtedy również warto śledzić gazetki i nabywać dekoracje w okazyjnych cenach. Na ostatnią chwilę niestety możesz nie dostać tego, czego akurat będziesz szukać.

Dekoracje to jedno, ale przecież nie ma Świąt bez choinki. Zaplanuj również i to. Żywa czy sztuczna? Duża czy mała? W jakiej kolorystyce? Prawda, że jest nad czym myśleć:-)

Potrawy świąteczne

Jeśli Ty organizujesz Wigilię, pomyśl nad daniami. Jeżeli jedziesz w gości, warto uzgodnić Twój udział w przygotowaniach kulinarnych. Co ważne, niektóre specjały świąteczne, jak np. piernik staropolski, trzeba zacząć przygotowywać już teraz!

Kartki świąteczne

Na wysyłanie kartek z pewnością jest jeszcze za wcześnie, ale chyba nie zaszkodzi przygotować listy osób. Może się okazać, że trzeba załatwić adresy.

Jak widać trochę tego się uzbierało. Ja rozpoczęłam już porządki, kompletuję listę prezentów i planuję dekoracje. Mam nadzieję, że choć trochę Was zmotywowałam i pomogłam:) Powodzenia!

No votes yet.
Please wait...