Jutro pierwszy dzień wiosny. Jest to doskonały moment, aby rozpocząć wiosenne porządki. Zazwyczaj generalne porządki w mieszkaniu robimy przed świętami Bożego Narodzenia i przed Wielkanocą. W tym roku jednak święta przypadają bardzo wcześnie, dlatego niestety ciężko połączyć przygotowania do świąt z porządkami wiosennymi.

W głowie mam mnóstwo rzeczy, które chciałabym posprzątać, odświeżyć, przeorganizować. Ten ogrom pracy w stosunku do stosunkowo małej ilości czasu trochę przeraża, ale na pewno da się to ogarnąć, wystarczy odpowiednia motywacja.

Chyba przyznacie, że najgorzej się zabrać za porządki. Później już idzie jak z górki. Jak zatem się zmotywować do sprzątania?

 • Kup sobie nowe akcesoria do sprzątania.
  Nowe ściereczki, nowe płyny do mycia, czy nowe pojemniki do przechowywania na pewno zmotywują Cię do działania. W tym okresie jest mnóstwo akcji w sklepach czy marketach, szczególnie w Lidlu i w Biedronce. Można kupić ciekawe środki czystości za niewielkie pieniądze. Jest to też doskonała okazja aby przetestować nowe rozwiązania. Jeśli np. czyszczenie piekarnika było dla Ciebie zmorą, poszukaj nowego środka do czyszczenia. A nuż zamieni się w przyjemność:)
 • Zaczekaj na ładną pogodę.
  Niestety aktualnie pogoda nas nie rozpieszcza, ale gdy tylko zobaczysz słońce w sobotni poranek, na pewno z większą chęcią weźmiesz się do pracy.
 • Pomyśl o efekcie końcowym.
  Sięgasz do szafki, w której jest tak ciasno, że się wszystko wysypuje? A może brudny piekarnik zniechęca Cię do pieczenia? Pomyśl tylko jak miło będzie, gdy to wszystko uporządkujesz.
 • Pomyśl, co może Ci umilić sprzątanie
  Czas sprzątania możesz wykorzystać jednocześnie na przyjemności. Może to być słuchanie ulubionej płyty lub po prostu radia. Możesz w tym czasie słuchać audiobooka, rozmówek po angielsku, czy wykładu na Youtubie, na które ciężko było Ci znaleźć czas.
 • Ustal sobie … nagrodę za posprzątanie
  Dlaczego nie? Po wykonaniu porządków możesz wybrać się na zakupy po nową sukienkę. Przecież gdy dom lśni, również i gospodyni musi ładnie wyglądać;) Inną formą nagrody może być wyjście do kina, czy na ulubione lody.
 • Stwórz listę porządków
  Jeśli masz w głowie chaos i wiesz, że do zrobienia jest mnóstwo, a nie wiesz od czego zacząć, zrób sobie listę. Najlepiej na kartce wypisz po kolei, co warto byłoby posprzątać. Po wykonaniu danego zadania możesz z satysfakcją je wykreślić. Prawda że to motywuje? I jednocześnie ułatwia organizację pracy. Ja już przygotowałam swoją listę zadań „porządkowych”, którą podzielę się z Wami w następnym wpisie.
 • Zaplanuj porządki
  Generalne porządki w całym mieszkaniu ciężko będzie Ci przeprowadzić w ciągu jednego dnia. Nawet jeśli dasz radę, zmęczysz się i będziesz mieć niemiłe wspomnienia ze sprzątanie. Podziel to na kilka dni: w jednym dniu okna, w innym szafa, w trzecim pościel.
 • Poproś o pomoc domowników
  Szczególnie, gdy masz już konkretną listę porządków, możesz poprosić o pomoc w jej realizacji swoich domowników. Mężczyźni zazwyczaj potrzebują jasnej informacji co i kiedy mają zrobić, dlatego nie bój się prosić. Jeśli masz dzieci, one również na pewno chętnie pomogą Ci w prostych czynnościach, jak chociażby wycieranie kurzów. A takie rodzinne sprzątanie może dać sporo frajdy;)

Mam nadzieję, że choć trochę zmotywowałam Was do wiosennych porządków. A może macie swoje sprawdzone metody?

No votes yet.
Please wait...