Węże gumowe a PCV – jakie wybrać?

Rynek węży gumowych i z PCV oferuje mnogość produktów. Decyzja o zakupie powinna być poprzedzona dogłębną analizą potrzeb klienta. Różnice w przesyłanych materiałach wymuszają wybór modelu węża zapewniający stabilną i bezpieczną pracę.

Aby wybrać właściwy wąż niezbędnych jest kilka informacji: średnica wylotu urządzenia, do którego będzie przymocowany, materiał (substancja) przesyłany przez węża, temperatura tego surowca oraz temperatura otoczenia, wszelkie czynniki zewnętrzne mające wpływ na węża, takie jak drgania, odkształcenia, ryzyko zniszczenia przy pracy.

Węże gumowe

Wąż gumowy najczęściej kojarzony jest z wężem do wody, jednak jest to mylny punkt widzenia, gdyż poza wodą można go używać również do innych produktów np: gazu, powietrza, ropy, benzyny, olejów, tlenu, pary, środków ochrony roślin, do produktów spożywczych. Jest także niezastąpiony przy takich czynnościach jak tynkowanie czy piaskowanie. Tego typu sprzęt można zakupić na stronie  www.agro-hurt.pl.

Do urządzeń pracujących pod ciśnieniem, a także do przesyłania surowców wymagających szczególnego zabezpieczenia (gaz) używa się węży wzmacnianych np. tekstylnie. W środowisku pracy grożącym iskrzeniem i zapaleniem używa się węży z zewnętrzną warstwą wykonaną z żywicy, dobrze chroniącą przed iskrami. Tego rodzaju węże używane są w przemyśle, np. przy spawaniu.

W zależności od grubości ścianek węża oraz zastosowanego wzmocnienia mogą one przesyłać materiały o temperaturze nawet do +210ºC (wąż gumowy wzmacniany stalą nierdzewną, ścianki wewnętrzne dodatkowo wzmacniane tkaniną).

Węże z PCV

Węże z PCV charakteryzują się większą wytrzymałością i odpornością na działanie chemikaliów, światła i tlenu. Dzięki nowoczesnym technologiom zastosowanym w procesie produkcyjnym (uplastycznione PCV ze spiralnym sztywnym wzmocnieniem, lub wzmocnieniem przekładką poliestrową), są jednocześnie giętkie i wytrzymałe, odporne na ścieranie się. Do przesyłania substancji wrażliwych lub pod dużym ciśnieniem używa się węży PCV wzmacnianych oplotem ze stali.

Do transportu roztworów soli, kwasów, olejów mineralnych używa się bardzo giętkiego i wytrzymałego węża z PCV dodatkowo zbrojonego. Tego rodzaju węże przystosowane są do pracy pod bardzo dużym ciśnieniem. Dostępne są na stronie www.agro-hurt.pl.

PRZECZYTAJ  Jak wybrać oczyszczacz powietrza do domu?

Materiał, z którego został wykonany wąż, jego rozmiar, parametry techniczne, oraz rodzaj zastosowanego wzmocnienia ma wpływ na cenę końcową tego produktu. Dlatego przed zakupem powinno się dokładnie określić do czego i w jakich warunkach będzie używany wąż, tak aby niepotrzebnie nie przepłacać. Z pewnością nie warto kupować węża wzmacnianego stalą szlachetną do podlewania ogrodu. I odwrotnie – nie ma sensu oszczędzać kupując najtańszy wąż gumowy i używać go do transportu żwiru. Prawdopodobnie szybko skończyłoby się to uszkodzeniem mechanicznym i zniszczeniem węża.

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *