Jak dobrać rodzaj oświetlenia do pomieszczenia? Lampa, żyrandol, kinkiet – co wybrać?

Aby pomieszczenie było funkcjonalne, konieczne jest zadbanie o odpowiedni rodzaj oświetlenia. Tutaj pojawia się pytanie, jak dobrać je do danej przestrzeni? Na pewno trzeba zwrócić uwagę na powierzchnię użytkową, ale i wysokość. Ponadto trzeba zwrócić uwagę na podział na strefy w danym wnętrzu. Czy lepiej wybrać lampę, żyrandol, a może kinkiet? A może połączyć kilka rodzajów oświetlenia w jednym pokoju?

Dobór oświetlenia do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności – o czym należy pamiętać?

Zanim przejdziemy do doboru poszczególnych opraw, warto zwrócić uwagę na fakt, że dana oprawa czy źródło światła nie sprawdzi się do każdego pomieszczenia. Tam, gdzie panuje większa wilgotność, czyli w kuchni czy też łazience należy stosować oprawy i żarówki LED o odpowiednim stopniu ochrony IP. Klasa pyłoszczelności i wodoszczelności ma tutaj duże znaczenie. Zatem zarówno oprawy, jak i oświetlenie powinno zapewniać ochronę przynajmniej na poziomie IP 44, co stanowi zabezpieczenie przed zachlapaniem. Jednak wszystko zależy od usytuowania oświetlenia. Jeżeli znajduje się daleko od źródła wody, np. mowa o oświetleniu sufitowym, to oświetlenie może mieć zwykłą ochronę na poziomie IP 20-22 stosowaną w standardowych pomieszczeniach. Przy lampach wiszących można pomyśleć już o IP 44. Gdy lampy znajdują się nad umywalką, warto zamontować oprawy i źródła światła gwarantujące ochronę IP 44 lub 45. Z kolei gdy oświetlenie ma być zamontowane w kabinie prysznicowej czy wokół wanny, np. taśmy LED, to ochorna musi być na poziomie IP 65 – wokół wanny lub IP 67 – pod prysznicem. Podobne zasady należy stosować w kuchni, im bliżej źródła wody i większe prawdopodobieństwo zachlapania, tym oprawa powinna mieć większą ochronę. Producent oświetlenia LED AKB Poland oferuje wysokiej jakości źródła światła LED, zarówno taśmy LED, jak i żarówki, które można zastosować w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Warto wiedzieć, że w przypadku taśm LED zasilacz powinien być w takich pomieszczeniach hermetyczny z najwyższą ochroną.

Wybór oświetlenia do wnętrza ze względu na jego zastosowanie – moc świetlna, a także temperatura barwowa mają znaczenie

W pomieszczeniach, gdzie chętnie się relaksujesz czy śpisz oświetlenie powinno zapewniać rozproszone, ciepłe światło. Z kolei w biurze, gabinecie czy kuchni należy postawić na światło o neutralnej albo nawet zimnej barwie, bo takie sprzyja skupieniu. Ważna jest również moc świetlna i powinna ona być dobrana na metr kwadratowy. Do sypialni wystarczy 200 lm/m2. Z kolei w salonie powinno się postawić na oświetlenie od 300 do 400 lm. To dlatego, że w tym miejscu często ustawia się też strefy biblioteczne, czy pracy, gdzie potrzebne jest wyraźniejsze światło. W łazience najlepiej powinna być oświetlona strefa umywalkowa i w tym miejscu potrzebnych jest nawet 500 lm/m2. Podona moc świetlna będzie wymagana nad blatami kuchennymi. Oczywiście można wybrać też oświetlenie, którego barwą i natężeniem można sterować. Żarówki i taśmy LED RGB i RGBW to funkcjonalne rozwiązanie. Możesz zdecydować się na oświetlenie z Warszawy od AKB Poland.

Lampa wisząca, plafon, żyrandol a może kinkiet – jakie oprawy wybrać do niewielkiego, a które do dużego pokoju?

Dobór oprawy do pomieszczenia zależny jest od jego wielkości, ale i wysokości, a także tego ile dodatkowych punktów świetlnych będzie zaplanowanych. Na pewno jako oświetlenie główne sprawdzi się lampa wisząca, plafon lub żyrandol. Bez wątpienia plafon będzie najlepszym wyborem tam, gdzie stosuje się sufity podwieszane. Z kolei na lampę wiszącą można postawić w małym, ale dość wysokim pomieszczeniu. Do dużego i wysokiego pokoju o reprezentacyjnym charakterze świetnym wyborem będzie żyrandol. Oczywiście do każdego oświetlenia głównego warto dobrać jeszcze pomocnicze w poszczególnych strefach, a więc np. kinkiety.

Oświetlenie punktowe i dekoracyjne – co jeszcze warto wiedzieć?

Bez wątpienia oświetlenie punktowe i dekoracyjne dodaje wnętrzu uroku. Można zdecydować się na taśmy LED i wybrać do nich panele sterujące, dzięki którym łatwo będzie można ustawiać barwę i natężenie światła. Taśmy białe mogą być dodatkowym oświetleniem na suficie podwieszanym i podkreślać jego krawędzie. Można je też umieścić w specjalnych listwach przy podłodze. Sprawdzą się też do oświetlenia szklanych półek czy całych mebli, np. łóżka.

No votes yet.
Please wait...

Jeden komentarz

  1. Moim zdaniem nowoczesna lampka nocna jest ciekawym rozwiązaniem w każdym wnętrzu, szczególnie w sypialni. Szukając ciekawego rozwiazania warto przeszukać trochę internet i znaleźć niszowe sklepy.

    Ja swoje lampki kupiłem na twoj-kacik.pl/kategoria-produktu/dekoracje/lampy/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *