Wiosenne kwiaty cięte w wazonie

Wiosna to czas kiedy kwitną kwiaty. Dlatego o tej porze roku nie może w ich zabraknąć naszym mieszkaniu. Dwa moje ulubione rodzaje wiosennych kwiatów to konwalie i bez. Przede wszystkim pięknie wyglądają, co mam nadzieję oddają zdjęcia.

bez cięty bukiet biało fioletowy

Połączenie dwóch kolorów bzu daje niezwykły efekt. Z kilku gałązek można stworzyć wielki okazały bukiet.
Konwalie wręcz przeciwnie, są maleńkie i żeby otrzymać duży bukiet trzeba ich naprawdę sporo narwać. Ale właśnie w tych drobniutkich jasnych kwiatkach tkwi całe piękno.

konwalie w wazonie

konwalie majowe

Oba te rodzaje kwiatów oprócz pięknego wyglądu, obłędnie pachną. Ważne jest zatem, aby nie trzymać ich w pomieszczeniu, w którym śpimy. Ale gdzież piękniej będą wyglądały niż w salonie:)

Kwiaty te mają niestety jedną wadę. W wazonie nie przetrwają zbyt długo, w szczególności bez. Na szczęście jest kilka metod, aby wydłużyć jego żywotność.

Jak dłużej utrzymać cięty bez w wazonie

  • ściąć gałązki pod kątem, dzięki temu kwiaty będą czerpały wodę większą powierzchnią
  • zamiast tego można końcówki łodyg stłuc młotkiem / tłuczkiem do mięsa (ten sposób pewnie znają nawet nasze babcie;)
  • oberwać liście, przez które właśnie bez traci najwięcej wody
  • codziennie zmieniać wodę – obowiązkowo – najlepiej w temperaturze pokojowej
  • do wody można dodać tabletkę aspiryny lub kwasek, na rynku dostępne są również gotowe środki przedłużające świeżość ciętych kwiatów

A Wy jakie znacie sposoby na przedłużenie świeżości ciętych kwiatów?

 

No votes yet.
Please wait...

2 komentarze

  1. Po pierwsze nikt nie pamieta tej zasady. Bez tniemy mocno po zachodzie słońca. Rosliny tez podlegaja prawom snu. Rozbijamy lub rozcinamy na pol lodyge na dlogosci trzech czterech cm i wkladamy do wody. codziennie dolewamy świeżej wody. Taki bez stoi i cieszy oko do pueciu dni

  2. Bez tak samo jak hortensje najlepiej jest zahartowac. Po scieciu zaraz wkładamy do pojemnika z wodą. Oczyszczamy łodygi z liści, skracamy do porządanej długości ścinajac koniec łodygi nozykiem pod skosem. Przygotowujemy 2 szklanki lub słoiki, jeden z wrzątkiem a drugi z zimna woda. Wkładamy łodygi bzu czy hortensji najpierw do wrzątku na ok. 30 sek a zaraz potem do zimnej wody i tak długo w niej trzymamy aż przestaną z lodyg wypadać bąbelki powietrza. Tak gotowe kwiaty postoja nam pięknie w wazonie kilka dni pod warunkiem codziennej wymiany wody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *