Posiadanie własnego domu jest marzeniem większości ludzi. Niektórym to marzenie udaje się zrealizować – innym niestety nie. Kiedy jednak pojawia się jakaś szansa, ktoś posiada odpowiednie możliwości i zaczyna rozważać ów pomysł na poważnie, zastanawia się też czy lepiej inwestować w dom już gotowy (odkupując go od kogoś), czy może lepiej wybudować dom swoich marzeń? Oto krótki poradnik, uwzględniający argumenty za i przeciw w przypadku obu pomysłów.

Dom swoich a dom cudzych marzeń

Niewątpliwie osoby, które zastanawiają się nad budową własnego domu, jako jeden z głównych argumentów wysuwają możliwość zaprojektowania go zgodnie ze swoimi wymaganiami. Każdy szczegół – we współpracy z architektem – można dopasować do swoich potrzeb. Można mieć dom parterowy lub dwupiętrowy, z dużym tarasem, albo małym balkonem i tak dalej. Można też wybrać dowolną działkę, w dowolnym, sprzyjającym miejscu – w przypadku kupna domu, trzeba zaś zwracać uwagę i na lokalizację, i na wygląd budynku.

Niewątpliwie więc budowa własnego domu od podstaw ma swoje olbrzymie plusy – ale pojawia się i wielki minus! Zakup domu od kogoś umożliwia szybsze wprowadzenie się do niego. Wnętrze – a także wygląd zewnętrzny budynku – można szybko dostosować do swojego gustu. Możliwe jest nawet wyburzenie jakiejś ściany, postawienie jeszcze jednego piętra i tak dalej. Nawet w przypadku takich przeróbek i tak do budynku można wprowadzić się szybciej, niż gdyby się go budowało od podstaw.

Taniej kupić czy wybudować?

Dla większości osób najważniejszą sprawą w przypadku podobnej decyzji są koszty. Czy taniej jest wybudować dom, czy też go od kogoś odkupić? Choć większość osób uważa, że postawienie własnego domu od podstaw – włączając w to koszty wszystkich potrzebnych materiałów oraz wynajęcia odpowiedniej firmy budowlanej – jest z pewnością droższym pomysłem, warto wiedzieć, że doświadczenie wielu ludzi mówi coś zupełnie innego.

Odkupując dom na rynku wtórnym, bądź też od dewelopera, w stanie surowym, do własnego wykończenia, musimy zapłacić odpowiednio więcej – bo obu tym osobom podobna transakcja musi się opłacać! A zatem do kosztów, które sami ponieśli, muszą coś jeszcze doliczyć – a zwykle to niemała suma! Oczywiście, dzięki temu odpadają nam koszty planowania i nie musimy martwić się, że w trakcie budowy pojawią się jakieś dodatkowe problemy – niewątpliwie jednak zapłacimy odpowiednio więcej.

Oferty domów dla każdego

Jest mnóstwo zwolenników i przeciwników jednej i drugiej opcji. Każdy musi zdecydować sam, które argumenty najbardziej do niego trafiają i na co może sobie pozwolić. Niewątpliwie osoby, które decydują się na wzięcie kredytu na dom, raczej powinny inwestować w ten już istniejący – to pewniejsze. W każdym jednak wypadku warto dobrze się rozejrzeć na rynku nieruchomości, by znaleźć najlepszą, najbardziej odpowiadającą swoim potrzebom ofertę. Wiele takich można znaleźć w internecie – na przykład na stronie biura Extra Invest.

Rating: 3.0/5. From 1 vote.
Please wait...