Zmieniający się tryb życia sprawia, że coraz częściej dom staje się miejscem naszej pracy. O ile większość z nas jedynie dokańcza obowiązki w zaciszu własnych czterech kątów, o tyle rośnie też liczba osób o wolnych profesjach, które nie muszą w ogóle wychodzić z domu, aby rozwijać się zawodowo. Programiści, tłumacze, specjaliści od spraw reklamy – lista ta z roku na rok staje się coraz dłuższa. W rezultacie wielu z nas przestaje już wystarczać niewielki kąt w salonie, czy oryginalnie zaaranżowane miejsce pod schodami, w którym można skupić się na pracy. Potrzebujemy osobnego pomieszczenia, w którym w ciszy i skupieniu wykonamy powierzone nam zadania, a czasem również złapiemy oddech, aby po chwili powrócić z jeszcze większym zapałem do wykonywanych obowiązków. Wszak, jak mówi stare gruzińskie porzekadło: „Człowiek nie może pracować bez odpoczynku, a odpoczynek bez pracy nie daje zadowolenia”. Jeśli więc zastanawiacie się, jak urządzić gabinet w domu tak aby był nie tylko funkcjonalny, ale również ciekawie zaaranżowany, dziś przygotowaliśmy dla Was kilka wskazówek. Gotowi? A więc zapraszamy do lektury!
Na uboczu, czy na wylocie?
Kluczową kwestią podczas urządzania domowego biura jest wybór odpowiedniego pomieszczenia. Podpowiadamy Wam, że idealne będzie miejsce oddalone od salonu, kuchni czy jadalni, w których toczy się życie rodzinne i towarzyskie. Zgiełk dochodzący zza ściany może powodować dekoncentrację i utrudniać skupienie się na pracy. Strzałem w dziesiątkę będzie więc zaaranżowanie gabinetu w pobliżu sypialni, czy pokoju dla gości, który przez większą część czasu pozostaje pusty. Możecie także pokusić się o wykorzystanie przestrzeni na poddaszu lub pomieszczeń piwnicznych. Pamiętajcie jednak, że domowe biuro powinno być odpowiednio oświetlone, dlatego też decyzję o jego lokalizacji, warto podjąć już na etapie projektowania domu. Jeśli jednak nie macie takiej możliwości, koniecznie zadbajcie o odpowiednie oświetlenie. Wybór lamp i żyrandoli z pewnością pozwoli dopasować rozwiązanie skrojone na miarę Waszych potrzeb. Osoby, które często przyjmują w gabinecie współpracowników czy kontrahentów powinny natomiast urządzić biuro niedaleko głównego wejścia, tak aby odwiedzające je osoby, mogły szybko i sprawnie dotrzeć do wyznaczonego miejsca bez konieczności przechodzenia przez cały dom. Warto pomyśleć również o osobnym wejściu, które zapewni prywatność domownikom, kiedy Wy będziecie wykonywać zawodowe obowiązki. Mówiąc o gabinecie należy też wspomnieć o wielkości pomieszczenia. Ta z kolei jest ściśle uzależniona od rodzaju pracy. Nie musimy Was przekonywać o tym, że informatyk pracujący przy komputerze będzie z pewnością potrzebował mniejszego metrażu niż architekt, który w domowym biurze musi pomieścić duże stoły kreślarskie.
Kolory sprzyjające pracy
Aranżując gabinet zacznijcie od wyboru kolorów na ściany. Podpowiadamy Wam, że najlepiej sprawdzą się stonowane, jasne kolory. Pastele, czy kolory ziemi z łagodnym beżem i szarością na czele, wprowadzą spokój i jednocześnie odzwierciedlą Wasz indywidualny gust. Co ważne, pozwolą także wizualnie poszerzyć pomieszczenie. Zdecydowanie unikajcie intensywnych barw – jaskrawej żółci, oranżu, czy czerwieni, które chociaż działają pobudzająco i dodają energii do pracy, po kilku godzinach mogą powodować uczucie zmęczenia, rozdrażnienie i nerwowość. Pamiętajcie też o wyborze odpowiedniego materiału na podłogi. Jeśli w Waszym gabinecie jedynym gościem będziecie Wy sami, możecie pozwolić sobie na dowolne rozwiązanie. Panele podłogowe czy elegancki lakierowany parkiet wniosą do wnętrza przytulność. Osoby podejmujące w domowym biurze klientów powinny zaś postawić na praktyczność wybierając płytki ceramiczne lub nowoczesną wykładzinę odporną na zarysowania i bezproblemową do utrzymania w czystości. Możecie także pokusić się o nowoczesną podłogę z żywicy epoksydowej, która zaskoczy Was trwałością oraz ciekawym designem, idealnie wpisującym się w nowoczesne aranżacje.
Funkcjonalne meble w Waszym stylu
Tym, czego nie może zabraknąć w gabinecie są meble. Wśród nich zaś główną rolę gra biurko. Jeśli pozwala Wam na to metraż, wybierajcie modele w kształcie litery L. Na jednej części będziecie mogli postawić komputer stacjonarny czy laptop, na drugiej z kolei umieścić podręczne dokumenty i przybory biurowe. Warto przy tym sięgać po biurko z szufladami i zamykanymi szafkami, które pomieszczą podręczne drobiazgi i ukryją segregatory z fakturami, umowami czy rachunkami. Nieodłącznym dodatkiem do biurka jest krzesło. W tym przypadku zdecydowanie warto postawić na jakość. Nie zapominajcie, że w biurowym fotelu będziecie spędzać większą część dnia. Wygodne oparcie z zagłówkiem, podłokietniki oraz regulowana wysokość to minimum, którego potrzebujecie, aby zagwarantować sobie komfort w pracy. W domowym biurze nie może także zabraknąć szafki lub witryny na zarchiwizowane dokumenty lub książki pomocne podczas wykonywania powierzonych zadań. W gabinecie przyda się także niewielka sofa, na której będziecie mogli odpocząć oraz niewielki stolik kawowy, idealnie spełniający swoje zadanie, gdy do drzwi domowego biura zapukają partnerzy biznesowi. Pamiętajcie, że meble te powinny odzwierciedlać styl, jaki zagości w Waszym gabinecie. Jeśli gustujecie w minimalistycznych wnętrzach scandi, dobrym pomysłem będą proste szafki bez dekoracyjnych elementów. Najlepiej wybierajcie te w kolorze białym. Nowoczesne aranżacje zapalają też zielone światło przed metalowymi regałami czy przeszklonymi witrynami ozdobionymi chromowanymi detalami. Fronty lakierowane na wysoki połysk sprawią, że wnętrze będzie wydawać się większe i bardziej sterylne. Miłośnicy kolonialnych aranżacji mogą zaś sięgnąć po masywne komody i regały wykonane z ciemnego drewna. Ich alternatywą będą z kolei wnętrza w stylu angielskim. Eleganckie i przywołujące klimat minionej epoki odpowiedzą na oczekiwania fanów wysublimowanej klasyki. Jeżeli zaś lubicie bardziej swobodny klimat, postawcie na rustykalny styl, w którym prym wiodą lekko postarzone meble i witryny z witrażowymi przeszkleniami.
Małe wielkie dodatki
Bez względu na to, że dodatki kojarzą nam się wyłącznie z domową przestrzenią, znajdą dla siebie miejsce również w gabinecie do pracy. Dekoracyjne detale i tekstylia sprawią, że przestrzeń zyska indywidualny sznyt. Co więcej, pokażą Wam swoje praktyczne oblicze. Bardzo ważną rolę w domowym biurze odgrywa odpowiednie oświetlenie. Oprócz centralnego źródła światła w postaci żyrandola czy halogenów sufitowych warto zadbać o elementy doświetlające. Stylowa lampa na biurku z regulowanym kątem nachylenia z pewnością ułatwi Wam pracę po zapadnięciu zmroku i stanie się ciekawym elementem dekoracyjnym. W gabinecie nie może także zabraknąć flipchartów na których zapiszecie bieżące pomysły, czy zadania do realizacji. Hitem ostatnich miesięcy jest magnetyczna tapeta przypominająca tablicę kredową. Warto zadbać ponadto o oryginalne ozdoby. Reprodukcje obrazów współczesnych artystów umieszczone w antyramach czy pamiątki przywiezione z podróży ustawione na komodzie lub w witrynie będą budowały przytulny klimat odzwierciedlający Wasze preferencje estetyczne. Pamiętajcie także o tym, że do biura warto zaprosić rośliny doniczkowe, które nie tylko pozwolą odpocząć zmęczonym oczom, ale także będą pochłaniać szkodliwy smog elektromagnetyczny emitowany przez urządzenia elektroniczne.
Więcej dodatków do biura na stronie sklepu Parter Piętro: parterpietro.pl