Dlaczego warto wymienić stare źródło ciepła na kocioł na paliwo stałe?

Współczesny rynek grzewczy daje ogromne możliwości. Szukając optymalnego systemu grzewczego, każdy znajdzie coś dla siebie. Dotyczy to zarówno rozwiązań do nowych domów jak i do tych podlegających termomodernizacji. Wymiana źródła ciepła jest dużo bardziej wymagającym procesem niż wybór urządzenia do powstającego domu. Dlaczego?

Przede wszystkim mamy do czynienia z gotową kotłownią i to do niej musimy dostosować nowe urządzenie (m.in. jego gabaryty). Ponadto, w starszych budynkach, mamy do czynienia z przestarzałymi instalacjami hydraulicznymi. Warto jednak pamiętać, że gra jest warta świeczki i wymiana wyeksploatowanego źródła ciepła niesie ze sobą szereg korzyści. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem podczas wymiany źródła ciepła są kotły 5 klasy na paliwo stałe. Cechują się one idealnym balansem pomiędzy kosztami inwestycyjnymi a korzyściami płynącymi podczas eksploatacji. Współczesne kotły na paliwo stałe mogą być zasilane pelletem lub ekogroszkiem. Mimo, że technologia spalania jest podobna, to oba materiały różnią się od siebie pod wieloma względami. Ekogroszek to pochodna węgla, natomiast pellet jest biomasą. Wspólnym mianownikiem obu technologii jest ekologia, oszczędność i wysoki komfort użytkowania. Nowoczesne kotły na paliwo stałe nie przypominają już starych kopciuchów. Obecnie spełniają wszystkie wymogi XXI wieku oraz są atrakcyjnym wariantem grzewczym dla każdego rodzaju budynków mieszkalnych.

Ekologia

Najlepszym potwierdzeniem ekologiczności kotłów na paliwo stałe jest certyfikat Ecodesign. Jest to dyrektywa Unii Europejskiej, która narzuca na urządzenia grzewcze restrykcyjne normy emisyjne i sprawnościowe. Kształtują się one następująco:

Dla emisji cząstek stałych:

  • kotły z podajnikiem automatycznym: < 40 mg/m3
  • kotły z załadunkiem ręcznym: < 60 mg/m3

Dla emisji tlenku węgla:

  • kotły z podajnikiem automatycznym: < 500 mg/m3
  • kotły z załadunkiem ręcznym: < 700 mg/m3

Dla emisji OGC:

  • kotły z podajnikiem automatycznym: < 20 mg/m3
  • kotły z załadunkiem ręcznym: < 30 mg/m3
PRZECZYTAJ  Roleta antywłamaniowa – czy warta instalacji?

Dla emisji tlenków azotu:

  • kotły na biomasę (np. pellet): < 200 mg/m3
  • kotły na ekogroszek: < 350 mg/m3

Według rozporządzenia Ecodesign, w przypadku kotłów o mocy przekraczającej 20 kW sezonowa efektywność energetyczna powinna wynosić, co najmniej 77%, natomiast dla kotłów o mocy poniżej 20 kW, minimum 75%.

Komfortowa eksploatacja

Zarówno kotły na ekogroszek jak i piece na pellet to urządzenia wyróżniające się wysokim komfortem eksploatacji. Wynika to głównie z zaawansowanej automatyki sterującej oraz takich udogodnień jak podajniki ślimakowe. Dzięki nim, eksploatacja kotła na pellet (największy wybór kotłów na pellet Defro) lub ekogroszek ogranicza się do uzupełnienia zasobnika, raz na kilka dni. Na szczęście, czasy kiedy piec wymagał codziennej obsługi już dawno minęły.

Oszczędność

Kotły na paliwo stałe należą do najbardziej ekonomicznych rozwiązań grzewczych. Tutaj warto wyróżnić piece na ekogroszek (np. Defro). Koszt wytworzenia 1 kWh energii cieplnej za pomocą takiego urządzenia to około 0,13 zł. Jest to wartość niemal dwukrotnie niższa niż koszt wytworzenia energii za pomocą piecyka gazowego. Co więcej, koszty inwestycyjne są bardzo atrakcyjne (nawet trzykrotnie niższe niż np. zakup pompy ciepła). W taki sposób, decydując się na kocioł zasilany paliwem stałym, dbamy o swoje finanse.

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *