Jak wytrzymać letni upał bez klimatyzacji? 3 sprawdzone sposoby

Letni upał daje się we znaki nie tylko osobom przebywającym na dworze, ale również tym w biurach, domach i mieszkaniach. Radzenie sobie z wysoką temperaturą w pomieszczeniach nie zawsze wymaga zamontowania klimatyzacji – równie dobrze sprawdzają się domowe sposoby na schłodzenie powietrza.

  1. Rolety zewnętrzne ograniczające działanie promieni słonecznych
  2. Jak radzić sobie z upałami w domu za pomocą wiatraków i zimnej wody?
  3. Walcz nie tylko z promieniami słonecznymi

Chcąc zaznać ukojenia od panujących na dworze upałów, warto zacząć od nie popełniania podstawowych błędów. Przede wszystkim, należy pamiętać o nawodnieniu – picie dużych ilości wody zapobiega odwodnieniu i ułatwia organizmowi radzenie sobie z wysoką temperaturą. Dobrze zastąpić gorące i ciężkostrawne posiłki tymi lekkimi, przygotowanymi ze świeżych warzyw i owoców, a długie jeansy wymienić na przewiewne szorty – ubiór jest równie ważny jak nawodnienie.

Rolety zewnętrzne ograniczające działanie promieni słonecznych

Wiele osób sądzi, że wietrzenie mieszkania w ciągu dnia, kiedy nikogo nie ma w domu, sprawi, że wieczorem powietrze w domu będzie świeże i chłodne. Nic bardziej mylnego – w upalne dni najwięcej gorącego powietrza napływa do wnętrz właśnie z zewnątrz, dlatego wychodząc z domu warto zamknąć okna. Jeśli jest taka możliwość, dobrze również opuścić rolety zewnętrzne, które skutecznie ograniczają działanie promieni słonecznych i uniemożliwiają nagrzewanie się powietrza we wnętrzach.

Jeśli jednak w ciągu dnia mieszkańcy przebywają w domu i chcą wietrzyć mieszkanie, można otwierać te okna, które aktualnie nie są bezpośrednio oświetlone promieniami słonecznymi. Rano można więc otwierać okna znajdujące się od zachodu, natomiast po południu te znajdujące się po wschodniej stronie.

Jak radzić sobie z upałami w domu za pomocą wiatraków i zimnej wody?

Wrogiem dobrego samopoczucia w domu podczas upałów jest ciepłe powietrze. Wrażenie ochłody przynosi jednak jego poruszanie, a w tym najlepiej sprawdzają się wentylatory biurowe i domowe. Te proste urządzenia elektryczne poruszają powietrzem, a jego wymuszony obieg sprawia, że ludzkie ciało zupełnie inaczej będzie odczuwać wysokie temperatury powietrza. Aby jeszcze zwiększyć skuteczność tego rozwiązania, można ustawić przed wentylatorem butelki plastikowe z zamrożoną wodą lub powiesić przed nim mokry ręcznik.

PRZECZYTAJ  Jak odstraszyć gołębie na działce lub balkonie?

Ochłodzić mieszkanie pozwalają zarówno wentylatory podłogowe, ustawione w strategicznych miejscach, jak również niewielkie, biurkowe wentylatory stojące. Te drugie można ustawić bezpośrednio w miejscu, w którym aktualnie przebywają domownicy, np. w kuchni podczas długiego gotowania.

Walcz nie tylko z promieniami słonecznymi

Powietrze w domu ogrzewają nie tylko przedzierające się przez okna promienie słoneczne, ale również ciepło wydzielane przez urządzenia elektryczne. Warto więc starać się wyłączać te urządzenia, które aktualnie nie są używane. Telewizor, kuchenka mikrofalowa czy komputer nie muszą działać non stop; można je więc wyłączyć, a nawet tymczasowo odłączyć od zasilania w czasie. Ciepło wydzielają również tradycyjne żarówki – jeśli wciąż posiadasz je w domu, wymień je na żarówki LED, wydzielające znacznie mniej ciepła.

Temperaturę w mieszkaniu pomagają obniżyć nie tylko wentylatory biurowe czy klimatyzatory, ale również oczyszczacze powietrza. Te urządzenia stale filtrują domowe powietrze, dzięki czemu wydaje się ono świeższe, lżejsze i chłodniejsze od powietrza napływającego z zewnątrz, co znacznie zmniejsza uczucie gorąca.

No votes yet.
Please wait...

Jeden komentarz

  1. u mnie też montaż był niemożliwy- brak zgody spółdzielni. trzeba było kupować przenośny – mam Blaupunkt ze sklepu Mateko. b.dobra chłodzi bardzo szybko i nie hałasuje. wiele osób myśli ze jak klimatyzacja to od razu montaż a tu nie, nie od razu, można kupić przenośną

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *