Jak wybrać oświetlenie do mieszkania?

Nieco banalne będzie stwierdzenie, że oświetlenie jest niezwykle ważną częścią każdego domu. Mimo to warto o tym wspomnieć. Faktem jest, że odpowiednio dobrane światło to jedna z najważniejszych rzeczy warunkujących komfort zamieszkiwania w danym miejscu. Jednocześnie można także powiedzieć, że dobranie dobrego oświetlenia to prawdziwa sztuka, która sprawia osobom próbującym samodzielnie urządzić swoje cztery kąty sporo problemów. Poniżej zastanowimy się, jakie są dostępne typy oświetlenia i jakie możliwości przed osobami chcącymi wprowadzić do swojego wnętrza odrobinę światła. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Sztuczne oświetlenie

Podstawą oświetlenia w każdym mieszkaniu jest sztuczne oświetlenie. Sztuczne oświetlenie jest konieczne w nocy, a także wtedy, gdy naturalne oświetlenie jest słabe. Większość dzisiejszych wnętrz jest niekompletna bez sztucznego oświetlenia. Istnieje wiele wnętrz bez wystarczającej ilości światła dziennego. Ich wygląd pozostawia wiele do życzenia. W takich warunkach projektant wnętrz zmuszony jest sięgnąć po sztuczne oświetlenie. Aby poprawić projekt i wygląd, stosuje się szeroką gamę lamp.

 

Wybór lamp do mieszkania jest w dużej mierze indywidualną sprawą. Wiele zależ od tego, jakie jest dane mieszkanie. Duże znaczenie ma także charakterystyka poszczególnych pomieszczeń. Ze względu na ich przeznaczenie funkcjonalne, najbardziej optymalne typy światła dla danych przestrzeni mogą się różnić. Najłatwiej pokazać to na przykładzie kontrastu pomiędzy kuchnią i sypialnią. Kuchnia, jako miejsce, w którym wykonuje się wiele czynności wymagających dużej dokładności, wymaga mocniejszego oświetlenia niż sypialnia, która jest miejscem wyciszenia i odpoczynku. Warto o tym pamiętać dobierając intensywność oświetlenia. Jakie lampy są najczęściej wybierane w polskich domach?

 

Najczęstszym wyborem są lampy sufitowe. Trudno jest wyobrazić sobie nowoczesne wnętrze bez jakiegoś stylowego żyrandola. Alternatywą dla lamp sufitowych są lampy ścienne np. popularne kinkiety. Częstym wyborem osób, które chcą zaoszczędzić przestrzeń, są lampy podłogowe. Jest to rozwiązanie bardzo modne i wiele wskazuje na to, że zdominuje ono wystrój wnętrz w najbliższych latach. Lampy podłogowe są nie tylko bardzo praktyczne, ale tworzą też w pomieszczeniach niepowtarzalny klimat. Z tego względu świetnie sprawdzają się w sypialniach i salonach.

PRZECZYTAJ  Jak zrobić domowy ocet winny? Właściwości i zastosowanie.

Naturalne oświetlenie

Sztuczne oświetlenie może być także uzupełniane światłem naturalnym. Oświetlenie naturalne to światło dostępne w przyrodzie – jego źródłem jest światło słoneczne. Wszystkie nasze czynności wykonujemy w świetle dziennym. Intensywność światła słonecznego zmienia się w zależności od warunków atmosferycznych. Światło słoneczne jest bardzo jasne rano i przytłumione wieczorem. Jest to nie bez znaczenia dla warunków, w których mieszkamy.

 

Kiedy budujemy budynki, staramy się wykorzystać to światło dzienne do wykonywania naszych czynności w osłoniętej przestrzeni. Dostępność światła dziennego w budynku nie będzie taka sama jak na zewnątrz ze względu na dach i ściany konstrukcji. Wpuszczanie światła dziennego do budynku uzależnione jest od liczby okien i innych otworów przewidzianych w danym budynku.

 

Jeśli budynek jest otwarty ze wszystkich czterech stron tj. kiedy ma okna na każdej ścianie, to światła dziennego nie odcina żadna przeszkoda, ale taka sytuacja jest rzadkością w gęsto zaludnionych obszarach miasta. Jednak w wielu przypadkach nie jest możliwe zapewnienie całkowitego światła dziennego wewnątrz budynku. W takich przypadkach preferowane jest połączenie sztucznego i naturalnego oświetlenia. Pomoże to zaoszczędzić energię bez poświęcania wymagań dotyczących oświetlenia.

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *