Jak powiesić puzzle na ścianie

Puzzle lubi układać chyba każde dziecko. Co raz częściej jednak również dorośli sięgają po tę formę rozrywki. Jest bowiem  doskonałym sposobem na nudę, na odprężenie się i relaks. Puzzle są dziś bardzo popularne ze względu na dużą różnorodność w zakresie formy, kształtu, wielkości czy wzorów. Mamy tak ogromny wybór puzzli, często na tyle zaawansowanych, że mogą nas wciągnąć nawet na kilka dni lub tygodni.

Rodzaje puzzli

Przede wszystkim znajdziemy puzzle złożone z różnej liczny elementów. Znalazłam puzzle 9000 elementów i dalej nie szukałam. Nawet trudno mi sobie wyobrazić ile czasu (i miejsca) musi zająć ich ułożenie. Ponadto poza tymi najzwyklejszymi do wyboru mamy:

  • puzzle 3D (obraz sprawia wrażenie trójwymiarowego),
  • puzzle metaliczne(z połyskiem),
  • puzzle fluorescencyjne (świecące w ciemności),
  • puzzle panoramiczne (jeden bok jest wyraźnie dłuższy od drugiego).

Puzzle na ścianie?

Czemu nie. Pewnie niejednemu z Was przeszło to przez myśl. Wydawać by się mogło, że jest to bardzo trudne do zrealizowania. Przecież puzzle bardzo łatwo się rozsypują. Okazuje się, że nie jest to takie straszne. Co więcej obraz z puzzli to trochę takie nasze własne dzieło, ogromna różnorodność wzorów (w porównaniu z gotowymi obrazami) i bardzo niska cena. A dodatkowo oczywiście frajda z samego układania:) Spójrzcie jakie to proste.

Przedstawię jeden ze sposobów na powieszenie puzzli na ścianie – taki jaki my zastosowaliśmy. Ale metod jest dużo więcej.

  1. Co będzie nam potrzebne:
    • oczywiście puzzle:)
    • klej do decoupage Mod Podge
    • szpatułka / łopatka lub cokolwiek innego czym rozprowadzimy klej (może być stara karta magnetyczna)
    • kartki lub cokolwiek innego do podłożenia pod puzzle
    • płyta HDF formatka 3mm tej samej wielkości co puzzle (może być większa jeśli obraz ma zawierać ramkę)
    • rzepy do wieszania obrazów, np. Command
    • klej do drewna
  2. Po kolei
    Zaczynamy od najprzyjemniejszego, czyli od ułożenia puzzli.puzzle castorland 2000 elementów
    Puzzle Venice Bridge - Most Wenecki CastorlandJeśli układaliśmy je np. na stole, to z troski o jego czystość warto pod ułożone puzzle podłożyć najzwyklejsze białe kartki.
    Białe kartki pod puzzlamiPozostaje nam już tylko sklejenie puzzli. Do tego służy specjalny klej, który należy rozprowadzić na puzzlach – Tak!  Bez odwracania, klej po prostu wylewamy na puzzle. Można je rozprowadzić np. zbędną kartą magnetyczną. Nie należy się obawiać tego białego koloru – po wyschnięciu zrobi się przezroczysty;)Rozprowadzanie kleju na puzzlach
    Biały klej na puzzlachTeraz mamy dwie opcje w zależności od wielkości puzzli. Puzzle do 1000 elementów są już gotowe do wieszania na ścianę. Dla większych puzzli warto dodatkowo przykleić je do płyty. Wystarczy klejem do drewna posmarować płytę i na to szybko nałożyć złączone wcześniej puzzle i mocno docisnąć. Płytę najlepiej kupić np. w Leroy Merlin lub w Castoramie – tam od razu można przyciąć na konkretny wymiar.Gotowy obraz wieszamy na ścianę. My oczywiście rekomendujemy sposób bez wiercenia w ścianie dzięki rzepom Command.Rzepy Command na ścianieTaki mamy efekt końcowy:
    Obraz z puzzli na ścianie
PRZECZYTAJ  Wieszak na klucze do przedpokoju

Jakim klejem skleić puzzle

Na koniec jeszcze  słowem wyjaśnienia, chciałam napisać dlaczego do sklejenia puzzli użyliśmy kleju do decoupage. W Internecie dostępnych jest mnóstwo klejów do puzzli, np. Schmidt, Ravensburger, Clementoni. Po zapoznaniu się z różnymi opiniami, zdecydowaliśmy się właśnie na klej do  decoupage Mod Podge. My również śmiało możemy go polecić. Jeśli jednak wybierzecie typowy klej do puzzli, należy postępować zgodnie z jego instrukcją. Klej może mieć np. specjalną końcówkę do rozprowadzania. Nie będzie zatem potrzebny przyrząd typu karta magnetyczna;)

Klej do puzzli Mod Podge

 

A Wy jakie macie doświadczenia z wieszaniem obrazu z puzzli na ścianie? A może to dopiero przed Wami? Gorąco polecam, bo efekt jest naprawdę świetny. Niestety zdjęcia nie są w stanie tego przedstawić.

No votes yet.
Please wait...

10 komentarzy

  1. Witam. Ilu potrzeba plastrów żeby zawiesić takie puzzle? Wy macie te największe, prawda? Bo widziałam że Command ma trzy rozmiary.

    • Nasze puzzle są przymocowane za pomocą czterech największych plastrów, ale pewnie mniejsze też dałyby radę. My zawsze jednak wolimy dać większe, bo przy zdejmowaniu i tak nie ma śladu.

    • Jeśli chodzi o Mod Podge to sam producent nie deklaruje na ile on powinien wystarczyć. Z własnego doświadczenia powiem, że nam połowa opakowania 236ml wystarczyła na puzzle 92.0 × 68.0cm.

  2. Dość ciekawa metoda z klejeniem od góry.
    My zwykle naklejamy klejem typu butapren. Wtedy widac fakture puzzli w oryginale. Ale jest to czasochłonne i trzeba robić pasami po 2 max 3 puzzle o klej dość szybko wysycha…

  3. Mój sposób klejenia. Po ułożeniu puzzli przygotowuję dwie takie same płyty pilśniowe lub mdf o grubości 3 mm. Na jedną płytę przesuwam puzzle a drugą płytą przykrywam je. Następnie obydwie płyty z puzzlami w w środku odwracam i zdejmują górną płytę. W tym momencie puzzle pozostają na pierwszej płycie obrazkiem w dół. Płytę, którą podniosłem smaruję wikolem a następnie kładę ją na puzzle i przyciskam kilkoma książkami. Po kilku godzinach puzzle są gotowe do powieszenia lub oprawienia w ramkę. Jeżeli chcemy ramkę to płyta, do której przyklejamy puzzle musi mieź wymiar większy o 1 cm na długości i szerokości.

  4. Witam.
    My kleimy puzzle na płytę HDF 3mm za pomocą taśmy dwustronnej 🙂 i małych haczyków i wiertamy ściany 🙂

    Super pomysł na bezinwazyjność w ścianę z tymi haczykami.
    Pozdrawiamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *