Czy osuszacz powietrza jest szkodliwy?

Osuszacz powietrza ma za zadanie pozbyć się wilgoci z pomieszczenia. Może to zrobić po zalaniu mieszkania czy piwnicy, ale również w przypadku gdy poziom wilgotności w powietrzu przekracza odpowiednie normy. Może to wynikać ze złej wentylacji lub braku izolacji. Osuszacze (lub oczyszczacze) powietrza przynoszą wiele dobrego, jednak w oczach wielu mogą być wątpliwe. Czy regularne, częste korzystanie z tego urządzenia nie przyniesie odwrotnych skutków? Czy na pewno jest dobry dla naszego zdrowia? O tym poniżej.

Jak działa osuszacz powietrza?

W momencie, kiedy dostrzegamy w domu pierwsze oznaki występowania podwyższonej wilgoci (zaparowane szyby w oknach, nieprzyjemny zapach, pojawiająca się pleśń, grzyb), należy czym prędzej doprowadzić mieszkanie do normy. Wysoka wilgoć może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, nie mówiąc też o zniszczeniach materialnych. Jeśli więc sytuacja wygląda bardzo poważnie i samo wietrzenie pomieszczeń nie wystarczy, trzeba zainwestować w osuszacz powietrza.

Nie trzeba od razu kupować taki sprzęt – warto poszukać ofert na osuszacze z dowozem w formie wynajmu. Jak taki osuszacz działa? Najprościej tłumacząc, zasysa on wilgotne powietrze, po czym skrapla je. Wśród domowych osuszaczy wymienić można kondensacyjne i adsorpcyjne. Pierwszy z nich zabiera wilgotne powietrze za pomocą wentylatora, gdzie potem przechodzi przez filtr i trafia do układu chłodniczego. Następnie ląduje w specjalnym zbiorniku, po czym podgrzewa się i w formie pary trafia z powrotem do pomieszczenia. Adsorpcyjne osuszacze natomiast pobierane powietrze zabiera do rotatora, który jest pokryty substancją pochłaniającą wilgoć. Po skropleniu ląduje w zbiorniku, gdzie wraca do pokoju w formie ciepłego, oczyszczonego powietrza.

Czy są szkodliwe dla zdrowia?

Istnieje teoria, że korzystanie z takiego urządzenia może tak naprawdę zaszkodzić naszemu zdrowiu. Wszystko to przez jonizator występujący w niektórych modelach, który podczas pracy może generować ozon. Producenci znanych i sprawdzonych marek zapewniają, że poziom wytworzonego ozonu nie przekracza bezpiecznej normy. W dodatku istnieją modele, które nie posiadają jonizatorów, jak i nie wytwarzają innych niebezpiecznych związków czy promieni UV.

PRZECZYTAJ  Jaki parasol ogrodowy wybrać?

Warto jednak pamiętać, że zbyt mocno oczyszczone powietrze może faktycznie przyczynić się do zmniejszenia odporności naszego organizmu, jak i podatności naszego domu na wilgoć. Dlatego ważne jest, aby rozsądnie korzystać z tego typu urządzeń i nie przesadzać z ich intensywnością pracy na co dzień.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą M&M Bud z Poznania – firma od osuszania budynków, wynajem osuszaczy powietrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *