Osuszacz powietrza ma za zadanie pozbyć się wilgoci z pomieszczenia. Może to zrobić po zalaniu mieszkania czy piwnicy, ale również w przypadku gdy poziom wilgotności w powietrzu przekracza odpowiednie normy. Może to wynikać ze złej wentylacji lub braku izolacji. Osuszacze (lub oczyszczacze) powietrza przynoszą wiele dobrego, jednak w oczach wielu mogą być wątpliwe. Czy regularne, częste korzystanie z tego urządzenia nie przyniesie odwrotnych skutków? Czy na pewno jest dobry dla naszego zdrowia? O tym poniżej.

Jak działa osuszacz powietrza?

W momencie, kiedy dostrzegamy w domu pierwsze oznaki występowania podwyższonej wilgoci (zaparowane szyby w oknach, nieprzyjemny zapach, pojawiająca się pleśń, grzyb), należy czym prędzej doprowadzić mieszkanie do normy. Wysoka wilgoć może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, nie mówiąc też o zniszczeniach materialnych. Jeśli więc sytuacja wygląda bardzo poważnie i samo wietrzenie pomieszczeń nie wystarczy, trzeba zainwestować w osuszacz powietrza.

Nie trzeba od razu kupować taki sprzęt – warto poszukać ofert na osuszacze z dowozem w formie wynajmu. Jak taki osuszacz działa? Najprościej tłumacząc, zasysa on wilgotne powietrze, po czym skrapla je. Wśród domowych osuszaczy wymienić można kondensacyjne i adsorpcyjne. Pierwszy z nich zabiera wilgotne powietrze za pomocą wentylatora, gdzie potem przechodzi przez filtr i trafia do układu chłodniczego. Następnie ląduje w specjalnym zbiorniku, po czym podgrzewa się i w formie pary trafia z powrotem do pomieszczenia. Adsorpcyjne osuszacze natomiast pobierane powietrze zabiera do rotatora, który jest pokryty substancją pochłaniającą wilgoć. Po skropleniu ląduje w zbiorniku, gdzie wraca do pokoju w formie ciepłego, oczyszczonego powietrza.

Czy są szkodliwe dla zdrowia?

Istnieje teoria, że korzystanie z takiego urządzenia może tak naprawdę zaszkodzić naszemu zdrowiu. Wszystko to przez jonizator występujący w niektórych modelach, który podczas pracy może generować ozon. Producenci znanych i sprawdzonych marek zapewniają, że poziom wytworzonego ozonu nie przekracza bezpiecznej normy. W dodatku istnieją modele, które nie posiadają jonizatorów, jak i nie wytwarzają innych niebezpiecznych związków czy promieni UV.

Warto jednak pamiętać, że zbyt mocno oczyszczone powietrze może faktycznie przyczynić się do zmniejszenia odporności naszego organizmu, jak i podatności naszego domu na wilgoć. Dlatego ważne jest, aby rozsądnie korzystać z tego typu urządzeń i nie przesadzać z ich intensywnością pracy na co dzień.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą M&M Bud z Poznania – firma od osuszania budynków, wynajem osuszaczy powietrza.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...