Kiedy dach traci dawny wygląd, a promieniowanie UV, wpływ deszczu i innych warunków atmosferycznych sprawia, że kolor blaknie i poszycie płowieje, to znak, że najwyższy czas przeprowadzić renowację dachu. Odporność powierzchni dachowej na szkodliwe warunki pogodowe zaczyna spadać, jeżeli w odpowiednim momencie nie podejmiemy właściwych kroków. Wrogiem dobrej kondycji poszycia jest na przykład wilgoć, powodująca na wielu zadaszeniach porost glonów i mchu, które powodują w konsekwencji zniszczenie dachu. Jak wobec tego zapobiec postępującemu porastaniu i korozji dachu? Najprostszym sposobem jest impregnacja lub malowanie dachu. Dobór jednego z nich zależy od stopnia zaawansowania uszkodzeń. Jeżeli są one niewielkie lub zależy nam tylko na zabezpieczeniem przed wilgocią wystarczy impregnacja. W przypadku gdy przybierają one większe rozmiary należy rozważyć malowanie.

Malowanie dachu

Malowanie dachu wymaga wstępnego oczyszczenia go z zewnętrznych osadów i zabrudzeń. Można to zrobić najwygodniej za pomocą myjki ciśnieniowej. Spłukujemy nią powierzchnię dachu wodą lub jeżeli zachodzi taka potrzeba wodą z odpowiednim płynem do mycia dachów. Po wyschnięciu w odpowiednich warunkach pogodowych można rozpocząć nakładanie farby. Farba musi spełniać wszystkie wymagania dla danego rodzaju materiału, z którego zbudowana jest połać. Do nałożenia farby warto rozważyć użycie agregatu malarskiego, będzie to najszybsza, dostępna metoda. W celu uzyskania najlepszego rezultatu należy postarać się aby kolejno nakładane warstwy farby były dosyć cienkie. Po każdej z nałożonych warstw niezbędne jest zachowanie odpowiednich odstępów czasowych.

Impregnacja dachu

Tak samo jak w przypadku malowania, do impregnacji dachu również należy uprzednio przygotować do prac docelowych. Niezbędne jest wstępne umycie oraz wyczyszczenie dachu. Do pracy możemy przystąpić tylko wtedy gdy połać jest już całkowicie sucha. Impregnacja to świetny substytut malowania w momencie gdy powierzchnia dachu nie straciła jeszcze swojego dotychczasowego kolorytu. Zabieg ten pozwoli ochronić przed szkodliwym wpływem wilgoci i zabezpieczy przed powstawaniem korozji oraz pojawianiu się porostów lub glonów. Może to oszczędzić nam przyszłych prac związanych z konserwacją dachu. Gdy połać jest już czysta i sucha można przystąpić do aplikacji impregnatu. Impregnat nakłada się analogicznie do wyżej opisanej aplikacji farby. Wykonujemy to warstwowo w odstępach czasowych, aby umożliwić dokładnie wyschnięcie każdej z warstw. Dach zyskuje nowy połysk oraz gwarancję ochrony naszego miejsca zamieszkania na dłuższy czas.

No votes yet.
Please wait...