Przeprowadzka bez stresu – garść praktycznych porad

Po dopełnieniu wszelkich formalności związanych z umową najmu lub przekazaniem zakupionego mieszkania, możemy szykować się do przeprowadzki. Nowe miejsce zamieszkania najczęściej oznacza poprawę standardu naszego życia, jednak jak każda – nawet pozytywna – zmiana jest też dla nas źródłem stresu. Może pojawić się obawa, czy cały proces przeprowadzki uda nam się dobrze zorganizować pod względem logistycznym oraz czy dobrze będzie nam się żyło w nowym miejscu. Stresu związanego z przeprowadzką nie da się uniknąć, my jednak podpowiadamy, jak w znaczący sposób go zminimalizować – jest to możliwe przede wszystkim poprzez dobre przygotowanie.

 

UWOLNIJ SIĘ OD NIEPOTRZEBNYCH PRZEDMIOTÓW

Usiądź i przeanalizuj, które rzeczy zabierasz ze sobą. Może leciwa meblościanka bardziej przyda się potrzebującym, a rozpadająca się sofa wreszcie zakończy swój żywot? Czy naprawdę potrzebujesz wszystkich starych książek, czasopism. ubrań? Książki możesz oddać do biblioteki, a ubrania przekazać potrzebującym. Wpisuje się to w coraz popularniejszy ostatnio trend minimalizmu. Przeprowadzka to idealny moment na gruntowne porządki i uwolnienie się od zbędnych rzeczy. Mniej przedmiotów, mniej kłopotów.

 

EKONOMICZNE I ERGONOMICZNE PAKOWANIE

Wykorzystaj to co masz pod ręką. Kupowanie folii bąbelkowej i specjalnych kartonów nie jest dużym wydatkiem, ale możesz równie dobrze nie ponosić w tym przypadku żadnych kosztów. Szklane pamiątki, kieliszki, talerze – rzeczy delikatne, możesz owinąć w ręczniki, koszulki, pościel lub przejść się po klatce i zebrać gazetki reklamowe, którymi oddzielisz na przykład talerze. Worki na śmieci, będą doskonałym pokrowcem na marynarki czy koszule. Po kartony udaj się do osiedlowego sklepu lub marketu, często odłożone są w osobnych miejscach do dyspozycji klientów. Usztywnij ich dno taśmą klejącą by nagle zawartość nie znalazła się na schodach lub chodniku. Pamiętaj o tym, by rzeczy zajmowały jak najmniej miejsca, ponieważ wszystkie kartony będzie trzeba przenosić, co w przypadku wielu pakunków może być uciążliwe, jeżeli nie będziemy mieli do dyspozycji windy.

PRZECZYTAJ  Pasożyty żyjące w naszej pościeli - jakie tam znajdziemy i jak się ich pozbyć?

 

DOKŁADNIE OPISUJ

Marker i kolorowe kartki z bloku technicznego to podstawa. Dobrze i wyraźnie oznaczone kartony zdecydowanie ułatwią pracę, pakuj je sekcjami na przykład: kuchnia, łazienka, artykuły biurowe, bielizna. To sprawi, że od razu trafią do odpowiedniego pomieszczenia w nowym domu, a ty już na starcie unikniesz ogromnego bałaganu.

 

RZECZY DELIKATNE I WARTOŚCIOWE

Na lustra, obrazy czy szklane drzwiczki od szafy naklej taśmą klejącą znak „X” – to zamortyzuje wstrząsy i sprawi, że pozostaną w ramie. Cenne przedmioty, takie jak biżuteria, gadżety elektroniczne lub przedmioty kolekcjonerskie trzymaj w jednym pudle, które możesz mieć w miarę możliwości stale na oku. Okazja czyni złodzieja!

 

CZAS. DUŻO CZASU.

Złe planowanie czasu okazało się być zmorą wielu przeprowadzek. Upewnij się, że masz dość czasu aby spokojnie przenieść wszystkie rzeczy, zaoszczędzisz sobie stresu i pośpiechu. Jeżeli możesz, weź kilka dni wolnych w pracy i przewoź rzeczy partiami, które możesz rozpakowywać na bieżąco, co jest kolejną metodą na uniknięcie chaosu.

 

AGD

Wiele rzeczy przy przeprowadzce trzeba przygotować zdecydowanie wcześniej. Do takich rzeczy zdecydowanie należy transport dużych sprzętów: na przykład pralki, zmywarki, lodówki lub zamrażarki. Te ostatnie muszą być koniecznie rozmrożone – wyciągnij z nich również ruchome elementy i zapakuj do osobnego kartonu. AGD, nawet nowoczesne, przeważnie jest dość ciężkie, więc upewnij się, że nie zabraknie silnych rąk do noszenia, tym bardziej, że łatwo taki sprzęt uszkodzić, np. upuszczając go na schody.

 

BAGAŻ PODRĘCZNY

Do osobnej walizki, torby lub kartonu spakuj bagaż podręczny na pierwszą noc i poranek. Szukanie rano w pośpiechu noża, czajnika, szczoteczki do zębów i ładowarki do smartfona nie nastraja optymistycznie na resztę dnia.

 

ZRELAKSUJ SIĘ

PRZECZYTAJ  Przeprowadzka a transport lodówki - sprawdź, jak bezpiecznie przewozić lodówkę

 Nawet jeżeli zastosowałeś się do wszystkich powyższych porad, prawdopodobnie i tak nie udało ci się uniknąć stresu związanego z przeprowadzką. To naturalne, że coś uległo zniszczeniu, coś się zgubiło, wszystko zajmuje znacznie więcej czasu niż zakładałeś itd. więc zadbaj o to, żeby mieć możliwość chwili relaksu tuż po tym jak wniesiesz do nowego mieszkania ostatnie pudło. Kieliszek wina lub smaczny posiłek z restauracji na pewno pomoże ukoić zszargane nerwy.

 

PO PRZEPROWADZCE

Gdy już cały proces mamy za sobą i pierwsza noc w nowym lokum za nami, często pojawia się pytanie – co dalej? Dalej musisz dać sobie czas. Czas na adaptację w nowym otoczeniu, poznanie wszystkich kątów, sklepów, drzew w okolicy, a także czas na rozpakowanie pudeł. Nic nie musisz, wyłącznie możesz – nikt nie powinien cię poganiać. To dom jest dla ciebie a nie ty dla domu, warto o tym pamiętać i nie brać udziału w wyścigu na perfekcyjnych gospodarzy.

Gdy już ochłoniesz po przeprowadzce, pamiętaj, że czeka cię jeszcze zmiana adresu do korespondencji. To drobny szczegół, o którym przypominamy sobie w momencie, gdy nie dochodzą do nas rachunki za telefon lub wyciągi z banku.

 Autorem posta jest Piotr Majewski, specjalista rynku nieruchomości i współautor bloga http://www.morizon.pl/blog

No votes yet.
Please wait...

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *