Przeprowadzka a transport lodówki – sprawdź, jak bezpiecznie przewozić lodówkę

W praktycznie każdym domu znajduje się lodówka, którą to zazwyczaj podczas przeprowadzki chcemy zabrać do nowego mieszkania. Problem polega tutaj jednak na tym, że lodówka sama z siebie jest konstrukcją może i solidną, ale poszczególne jej elementy, szczególnie cały układ chłodzenia z kompresorem, są bardzo wrażliwe i wymagają specjalnego traktowania.

Nie każdy może skorzystać z pomocy firmy przeprowadzkowej, która powinna wiedzieć jak prawidłowo transportować lodówkę aby jej nie uszkodzić, dlatego postaramy się nieco przybliżyć ten temat i pokazać jak prawidłowo naszykować do transportu lodówkę, a później ją przewieźć.

Przygotowujemy lodówkę do transportu

Same przygotowania do transportu powinny zaczynać się już na kilka dobrych dni przed przeprowadzką. Powinniśmy bowiem postarać się stopniowo opróżniać lodówkę z żywności, szczególnie tej, która nie może być trzymana w temperaturze pokojowej. Mając bardzo dużo mrożonek, których nie zdążymy do przeprowadzki wykorzystać, najlepiej przewieźć je w termicznych torbach do rodziny czy znajomych na przechowanie. W ostateczności można także wykorzystać turystyczne lodówki, zasilane z sieci, ale nie ma tutaj gwarancji, że produkty się nie rozmrożą.

Po całkowitym opróżnieniu naszej lodówki przychodzi czas na jej dokładne rozmrożenie. Polecamy tutaj zrobić to chociaż dobę przed przeprowadzką. Lodówka nie tylko się rozmrozi, ale także w pełni osuszy, a my możemy jeszcze wykorzystać ten moment na dokładne wymycie lodówki w środku.

Ostatnim etapem przed samym zabraniem lodówki będzie usunięcie z niej wszystkich ruchomych elementów. Zabieramy więc półki, zarówno metalowe jak i szklane, odpowiednio je zabezpieczamy i pakujemy chociażby do kartonu. Nigdy nie przewozimy takich rzeczy we wnętrzu lodówki. Pozostać w niej mogą co najwyżej drobne plastiki w postaci, na przykład, foremek na lód czy na jajka, ale i tak najlepiej spakować je razem z resztą wyposażenia lodówki. Nie zapomnijmy także dokładnie zabezpieczyć drzwi lodówki przed otwarciem. Należy zakleić je taśmą i tutaj polecamy zakup specjalistycznej, nieco droższej taśmy, która nie pozostawia śladów po odklejeniu.

Wynosimy lodówkę z domu

Podstawową zasadą, dotyczącą transportu każdego rodzaju lodówki, jest aby przenosić i przewozić ją w pionie. Producenci lodówek tylko wtedy gwarantują pełne bezpieczeństwo dla wszystkich podzespołów lodówki i na pewno każdy z nas widział, że kupując lodówkę ze sklepu jest ona do nas wnoszona w pionie. Nie zapominajmy o tym podczas przeprowadzki.

PRZECZYTAJ  Nowoczesne akcesoria kuchenne do obróbki warzyw

W kwestii samego wynoszenia to w przypadku domów jednorodzinnych zapewne nie będzie problemów z wyniesieniem jej w pionie. Gorzej jeśli lodówkę trzeba znosić po schodach. Tutaj musimy trzymać się pewnej bardzo ważnej zasady. Przede wszystkim do znoszenia czy wnoszenia lodówki po schodach zawsze muszą być 2 osoby. Jedna trzyma przód, a druga tył lodówki podczas transportu po schodach. Idąc po schodach starajmy się maksymalnie, jak tylko się da, utrzymywać pion lodówki. Nachylenie nie może być zbyt duże (zalecane do 75o), a do tego pamiętajmy, aby zawsze lodówka była skierowana drzwiami w stronę zejścia schodów, a kompresorem w stronę wejścia. Tę metodę stosujemy zarówno podczas wchodzenia, jak i schodzenia. Lodówkę należy także zawsze łapać za podstawę, którą trzyma osoba idąca od strony drzwi oraz za boczne ścianki, gdzie kontroluje wszystko osoba idąca od strony kompresora. Żebra lodówki są bardzo wątłą konstrukcją i chwytanie za nie prawie na pewno skończy się uszkodzeniem sprzętu.

Oczywiście lodówka musi także być już w samochodzie transportowana w pozycji pionowej. Dobrym pomysłem jest dosunięcie jej do rogu przestrzeni bagażowej pojazdu. Jeśli nie mamy oryginalnych styropianów od lodówki to warto ją zabezpieczyć kocami transportowymi, bądź nawet zwykłymi kocami, aby się nie obijała. Lodówka powinna być także ustawiona w taki sposób, aby nie mogła się przesuwać podczas transportu.

Czy lodówkę można transportować w poziomie?

Osoby próbujące przewozić lodówki własnymi samochodami, zazwyczaj osobowymi, często zastanawiają się czy można lodówkę przewieźć także w poziomie. Jest to metoda kategorycznie niezalecana przez producentów, a to wiąże się z poważnym ryzykiem usterki. Jeśli nie mamy innej możliwości to lodówka w poziomie powinna leżeć tym bokiem do góry, gdzie prowadzą elementy tłoczne sprężarki. W zależności od samej lodówki będzie to więc jej lewa bądź prawa strona.

PRZECZYTAJ  4 powody, dla których warto zainwestować w pilarkę taśmową

Oczywiście po postawieniu lodówki już w nowym miejscu dajmy jej parę godzin zanim w ogóle ją uruchomimy. Jeśli lodówkę transportowaliśmy na boku to czas przez włączeniem powinien być o wiele dłuższy, najlepiej aby to było około 24 godzin.

No votes yet.
Please wait...

3 komentarze

  1. Czytałem gdzieś, że można lodówkę położyć ale tak żeby dół był niżej niż góra. To kwestia tego, żeby coś tam w niej później łatwiej spłynęło na miejsce. No i czekamy kilka godzin, po odstawieniu. Warto też pomyśleć o zabezpieczeniu, np. przejrzeć tę stronkę: http://www.pro-trans.pl/produkty.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *