Pokłosiem boomu na fotowoltaikę stała się rosnąca popularność dachów solarnych. W Polsce powstaje również coraz więcej budynków wykorzystujących taką technologię, mimo tego, że pierwszy dom mieszkalny tego typu powstał dopiero w 2020 roku. Dlatego nie można się dziwić, że pojawiają się wątpliwości i pytania względem tejże nowości.
Czym jest dach solarny?
W najprostszych słowach dach solarny to zamiennik dachu, który będzie generował prąd z energii słonecznej oraz chronił wnętrze domu przed warunkami atmosferycznymi (np. wilgocią lub opadami). Dzięki szczelnej budowie oraz odpowiednio przystosowanej technologii, dach solarny może być naszą elektrownią oraz ochroną na długie lata.
Ale jak to jest działa? Przykładowo dach firmy SunRoof składa się z trzech warstw.:
- Pierwsza jest warstwa woodoporna, dzięki której nasz dom będzie w 100% odporny na opady atmosferyczne oraz wyizolowany.
- Druga warstwa to podkonstrukcja montażowa, mająca na celu wzmocnić dach.
- Trzecia jest warstwą zewnętrzną, wytworzoną z wysokowydajnych modułów monokrystalicznych typu glass-glass, która przetwarza promienie słoneczne na energię elektryczną.
W ten prosty sposób nasz dach nas nie tylko chroni, ale także służy nam za małą elektrownie słoneczną.
Ile kosztuje dach solarny?
Koszt założenia dachu solarnego zależy głównie od powierzchni dachu oraz mocy paneli. Jednakże przyjmuje się, że cena 1m2 dachu solarnego wynosi około 600 złotych. Czyli 100mkw dachu może wynieść około 60 000 zł.
Czy warto założyć dach solarny?
Innowacyjne pomysły nie zawsze się sprawdzają, dlatego warto sprawdzić zalety dachu solarnego, zanim się go zakupi. Wśród najbardziej istotnych plusów tejże technologii znaleźć możemy:
2w1 – prywatna elektrownia i wytrzymały dach
Fundamentalną zaletą dachów solarnych jest ich funkcjonalność – posiadają zarówno fotowoltaikę produkującą dla nas prąd, jak i pełnią rolę dachu naszego budynku. Co prawda wdrożenie takiego projektu może trochę potrwać (od kilku miesięcy do 2-3 lat), jednakże jest to z pewnością rozwiązanie dla osób, które chcą mieć dwie rzeczy zaliczone – posiadanie dachu nad głową i nieposiadanie rachunków za prąd.
Izolacja i superszczelność
Dachy solarne świetnie izolują budynki i są niezwykle szczelne. Opady atmosferyczne, takie jak śnieg, deszczy czy grad nie sprawią, że nasz dach zacznie przeciekać albo panele zostaną uszkodzone. Poza tym dachy solarne można wykorzystać do projektu domu pasywnego, gdyż przyzwoicie utrzymują temperaturę w budynkach.
Inwestycja w przyszłość i oszczędność
Niewątpliwie zapewnienie sobie dopływu prądu z energii słonecznej to inwestycja w przyszłość. Firmy gwarantują 90% efektywności fotowoltaiki umieszczonej w dachu przez aż 30 lat. Poza tym dach solarny pokryje 100% twojego zapotrzebowania energetycznego, a nawet stworzy nadwyżkę, którą będziesz mógł wykorzystać na ładowanie elektrycznego auta albo klimatyzacje.
Ekologia
Oczywista zaletą dachu solarnego jest pozytywny wpływ na ekologię. Dzięki niemu będziesz mógł uwolnić się od prądu produkowanego przez elektrownie węglowe. Panele fotowoltaiczne umieszczone na twoim domu będą w 100% korzystały ze słońca.
Oryginalność i estetyka
Na razie mało kto posiada dach solarny, a więc jest to widok dość niespotykany. Pachnie i wygląda nowoczesnością, technologią i ekologią. Z pewnością taki dach będzie nawet lepiej wyglądał niż same panele fotowoltaiczne, których nie zawsze da się dostosować do istniejącego już dachu. Poza tym dachy solarne wyglądają niezwykle estetycznie i są stworzone dla ludzi, a nie tylko dla produkowania prądu.
Podsumowanie
Dachy solarne to niewątpliwie bardzo interesująca inwestycja, która będzie zdobywała coraz większą rzeszę sympatyków. Bardzo możliwe, że przegoni nawet obecną formę paneli fotowoltaicznych, jednakże na takie przewidywania należy poczekać, aż ta technologia zacznie się pojawiać na skalę masową.