Posadzki betonowe to najczęściej wykorzystywane powierzchnie w przestrzeniach magazynowych i wielkopowierzchniowych. Beton to bardzo wytrzymały materiał, który wykorzystywany jest w budownictwie od lat. Jednak mimo swojej wytrzymałości, posadzki betonowe mogą ulec uszkodzeniu. Szczególnie narażone na uszkodzenia są powierzchnie, które wystawione są na działanie czynników zewnętrznych, a także dużą eksploatację.
Duża eksploatacja to przede wszystkim jeżdżące z obciążeniem wózki widłowe, a także regały magazynowe, na których składowane są różne towary, ale oczywiście nie tylko to.

Aby posadzki betonowe nie ulegały pęknięciom i deformacją, stosuje się w nich dylatację.

Czym jest dylatacja i jakie ma zadanie?

Zadaniem dylatacji jest przenoszenie obciążeń i przesunięć, które występują w trakcie użytkowania powierzchni. Posadzka betonowa, podobnie jak np. drewniana, nieustannie pracuje, deformuje się i przemieszcza na skutek działań, które są na niej wykonywane.

Jednak dylatacje nie są niezniszczalne. Same często ulegają uszkodzeniom, takim jak wykruszenie brzegów, a nawet pęknięcie. Jeżeli nie podejmiemy się naprawy dylatacji to w konsekwencji możemy doprowadzić do całkowitego jej pęknięcia, co będzie skutkować wyłamywaniem się większych fragmentów posadzki. Jeżeli do takiej sytuacji dojdzie w magazynie, to powstaje duże zagrożenie dla bezpieczeństwa pracowników i składowanych tam towarów. W takiej sytuacji konieczne jest również poniesienie ogromnych kosztów, ponieważ takie uszkodzenia niezwykle szybko się powiększają i zagrażają wymianie posadzki na całej powierzchni. Tak więc przy uszkodzeniu dylatacji, należy jak najszybciej podjąć się jej naprawy.

Najczęściej naprawy dylatacji dokonuje się w halach, magazynach i innych wielkopowierzchniowych. Jak już wspominaliśmy, dzieje się tak na skutek użytkowania maszyn dystrybucyjnych, wózków widłowych, a także ciężkości składowanych towarów.

Jak można naprawić dylatację?

Nie zawsze uszkodzenie dylatacji wynika z jej złego eksploatowania. Często spowodowane jest to również złą konstrukcją budynku lub nieprawidłowym położeniem posadzki. Dlatego dokonując naprawę dylatacji należy wcześniej dokonać szczegółowej analizy całej powierzchni. Taka analiza obejmuje przede wszystkim sprawdzenie projektu pomieszczenia, a także sprawdzenie składu i jakości materiału, z którego została wykonana posadzka betonowa. Dopiero zbadanie przyczyny powstania uszkodzenia, pozwoli na wybranie optymalnego rozwiązania jego naprawy.

Nieliczne i profesjonalne firmy dokonują naprawy dylatacji za pomocą technologii Ulbrichfuge. Jest to system oparty na niewidocznych i bezszwowych dylatacjach. Do tej pory stosowany był jedynie w Niemczech. Technologia ta pozwala na profesjonalną naprawę dylatacji przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów serwisowych urządzeń.

//źródło pixabay.com, autor Pashminu

No votes yet.
Please wait...