Składanie wniosków do programu Mieszkanie Plus dla rodzin o umiarkowanym dochodzie planowane jest na 2017 rok. Projekt ma na celu umożliwić, głównie klasie średniej i rodzinom wielodzietnym, wynajęcie mieszkania w przystępnej cenie. Możliwy będzie też wynajem z możliwością dojścia do własności.
Mieszkanie dla młodych a program mieszkanie plus
Rynek mieszkaniowy praktycznie uniemożliwia kupno mieszkania bez kredytu hipotecznego, szczególnie młodym osobom. Ceny są wysokie zarówno za wynajem, jak i lokale na rynku wtórnym i pierwotnym. Program Mieszkanie Plus ma to zmienić i dać szansę na wymarzone mieszanie osobom o średnich zarobkach. Projekt jest następcą programu Mieszkanie dla Młodych. Najważniejszą ideą obu programów jest pomoc ludziom kupującym mieszkanie. Mieszkanie plus różni się od MDM tym, że pomoc skierowana będzie też do osób zainteresowanych wynajmem oraz oszczędzających na własną nieruchomość. Wiek nie będzie ograniczeniem, tak jak jest w przypadku Mieszkania dla Młodych.
Główne filary programu mieszkanie plus
Program zaprezentowany przez Beatę Szydło opierać się będzie na 3 filarach. Powstanie Narodowy Fundusz Mieszkaniowy, Indywidualne Konta Mieszkaniowe, a budownictwo społeczne otrzyma wsparcie w formie dofinansowania.
Narodowy Fundusz Mieszkaniowy
Do Narodowego Funduszu Mieszkaniowego przekazane zostaną grunty należące do Skarbu Państwa. Powstaną nowe mieszkania pod wynajem lub wynajem z możliwością dojścia do własności. Ceny najmu będą niższe, 1 mkw kosztować będzie od 10 do 20 złotych.
Indywidualne Konta Mieszkaniowe
Środki, które zgromadzą się na Indywidualnym Koncie Mieszkaniowym będzie można wydać np. na kupno mieszkania, remont lub wkład do spółdzielni mieszkaniowej. Osoby regularnie oszczędzające przez 5 lat, będą mogły liczyć na gratyfikację ze środków publicznych.
Wsparcie budownictwa społecznego
Towarzystwo Budownictwa Społecznego, spółki gminne czy samorządy będą mogły ubiegać się o dofinansowanie 35-55% do kosztów budowy mieszkań komunalnych. Co więcej, instytucje mogą składać wnioski o preferencyjne kredyty w BGK (Banku Gospodarstwa Krajowego) na budowę społecznych mieszkań czynszowych. Dotacja do gmin na poziomie 20%, przeznaczona będzie na budowę lokali o niskim czynszu dla określonej grupy osób.