W tym poście chciałabym przedstawić harmonogram rzeczowo-finansowy kupna mieszkania. Z doświadczenia wiem, że to dość istotna informacja. Tak to mniej więcej wyglądało u nas. Ale należy pamiętać, że każdy przypadek jest inny i kolejność ta może się zmienić, niektórych kroków może w ogóle nie być, a może się zdarzyć tak, że wpadnie coś dodatkowego. Poniższy wykaz ma pokazać ogólny pogląd na proces kupna mieszkania na rynku pierwotnym z dopłatą MDM.

  1. Wybór mieszkania na runku pierwotnym.
  2. Rezerwacja (u nas: słowna, bez żadnych kosztów, na kilka dni).
  3. Umowa przedwstępna z deweloperem. Często, choć nie zawsze, jej podpisanie wiąże się z zaliczką, która później oczywiście jest wliczana w poczet mieszkania. Umowa może być cywilno-prawna lub notarialna.
  4. Skompletowanie dokumentów niezbędnych do  wnioskowania o kredyt (dokumenty osobiste, zaświadczenie o zarobkach, wyciągi bankowe itp.).
  5. Złożenie wniosków kredytowych do wybranych banków.
  6. Decyzja BGK (Bank Gospodarstwa Krajowego) o przyznaniu dopłaty z programu MDM (czas oczekiwania: jeden do kilku dni).
  7. Zaświadczenie z banku dla dewelopera o wysokości przyznanej dopłaty (w przypadku gdy deweloper finansował swoją inwestycję również przy pomocy kredytu).
  8. Wydanie przez bank kredytujący inwestycję dewelopera promesy czyli zgody banku na bezciężarowe wyodrębnienie lokalu (możliwej dzięki informacji z punktu 6).
  9. Decyzja kredytowa (czas oczekiwania w zależności od banku – około miesiąca).
  10. Zapoznanie się ze wzorami umów banków, których decyzja była pozytywna i wybór banku.
  11. Spełnienie ewentualnych dodatkowych wymogów banku (np. dostarczenie dodatkowych dokumentów).
  12. Podpisanie umowy kredytowe z bankiem.
  13. Wpłata udziału własnego na konto dewelopera (o ile takowy wnosimy).
  14. Uruchomienie kredytu (wypłata środków przez bank na konto dewelopera).
  15. Po zaksięgowaniu wpłaty przez dewelopera – obiór mieszkania.
  16. Akt notarialny – akt przeniesienia własności nieruchomości.
  17. Wpłata środków pochodzących z dopłaty BGK na konto dewelopera.

Na pierwszy rzut oka wydaje się tego dużo, a w międzyczasie wplatają się dodatkowe formalności, dokumenty. Z tego powodu warto korzystać z pomocy doradcy finansowego, który nas poprowadzi przez kolejne etapy.

No votes yet.
Please wait...