Preparat na korniki. Czy wszystkiemu winny jest kornik?
Odruchowo i stereotypowo wszelkie robaki zjadające drewno nazywamy kornikami. Jest to jednak stwierdzenie bardzo krzywdzące dla tych małych chrząszczy. Występują one bowiem w polskich domach bardzo rzadko, wolą zajadać się drzewami w lasach, głównie świerkami. Największe meblowe spustoszenie sieją kołatek, tykotek pstry i spuszczel. Jeśli zagoszczą się w drewnianych elementach konstrukcji budynku lub wybrały sobie mebel na miejsce bytowania, możne wtedy usłyszeć charakterystyczny dźwięk, który wydają podczas drążenia korytarzyków i niszczenia tym samym struktury drewna. Zaobserwować można też sypiący się z drewna pył. Jeśli zauważysz na meblu charakterystyczne otworki nie wpadaj od razu w panikę. Mogą to być już stare i niezamieszkałe korytarze. Kłopot masz dopiero wtedy, gdy zauważysz świeże jasne dziurki. Wtedy musisz zadziałać szybko i zdecydowanie.
Zwalczanie szkodników. Czym zaimpregnować drewno?
Producenci gruntów i impregnatów opracowują rozwiązania, które kompleksowo pozwalają jednocześnie wytępić szkodniki, które już zadomowiły się w drewnie oraz pomagają zabezpieczyć drewno przed powtórnym atakiem. Jeśli chcesz uodpornić swoje meble na ataki, wybieraj produkty, które szybko nie wietrzeją. Impregnaty do drewna zazwyczaj nakłada się pędzlami. Czytając etykietę zwróć także uwagę czy dany produkt przeznaczony jest to drewna litego i czy nadaje się do mebli lakierowanych.
Jeśli chemia nie działa? Alternatywne metody zwalczania drewnojadów
Bardziej zaawansowane techniki walki ze szkodnikami drewna to: mikrofale oraz gaz. Wyspecjalizowane firmy posiadają profesjonalne urządzenia emitujące mikrofale, powodujące podniesienie temperatury ciała owadów do poziomu dla nich śmiertelnego. Zaletą takiej metody walki ze szkodnikami jest fakt, że jest ona całkowicie bezpieczna dla drewna. Po zakończeniu całej procedury można sprawdzić za pomocą specjalnej termicznej kamery, czy osiągnęliśmy pożądany efekt. Metodę tą można stosować niezależnie od pory roku (w przeciwieństwie do opisanego poniżej gazowania, które działa tylko przy temperaturach dodatnich). Dużą zaletą mikrofali jest także możliwość precyzyjnego, punktowego wycelowania w przeciwnika.
Inną metodą, do której użycia musimy zatrudnić profesjonalną firmę jest fumigacja, czyli gazowanie. Takie gazowanie jest całkowicie bezpieczne dla drewna. Do niedawna stosowano ją głównie w przypadku mebli. Ograniczenie to wynikało przede wszystkim z faktu, że zainfekowany element należy umieścić w specjalnej komorze, a te mają ograniczone objętości. Technika fumigacji wciąż jest doskonalona dzięki czemu znikają bariery spowodowane niegdyś przez ograniczoną objętość komór fumigacyjnych. Obecnie gazowaniu można poddać nawet cały budynek (na tę potrzebę powstaje specjalny wielki namiot).
Impregnaty ogniochronne
Nie zapominajmy, że drewno jest nie tylko podatne na niszczące działanie drewnojadów. Tym co najbardziej mu zagraża jest ogień. Wszelkie drewniane elementy konstrukcyjne należy zabezpieczyć impregnatem ogniochronnym. Są to często także preparaty, które jednocześnie chronią także przed grzybami oraz owadami. Warto pokryć nimi więźbę, ściany, stropy i wszelkie inne odeskowania.
Ważne wskazówki, zwłaszcza dla osób, które nie bardzo się orientują w takim temacie 🙂
Bardzo ciekawy artykuł 🙂 Korniki mogą naprawdę uprzykrzać życie 🙂