Nowoczesny, klasyczny i inne. Krótki przewodnik po stylach meblarskich

Współcześni projektanci mebli czerpią garściami z pomysłów innych epok – albo starają się od nich maksymalnie odciąć, tworząc projekty wręcz futurystyczne. Zapoznanie się z przynajmniej podstawowymi założeniami poszczególnych stylów meblarskich pomoże nam urządzić wnętrze w spójny, przemyślany aranżacyjnie sposób. Poniżej prezentujemy więc nasz krótki przewodnik.

Styl klasyczny

Zacznijmy od stylu klasycznego. Jest to pojęcie bardzo pojemne, zawierać w sobie może bowiem odniesienia zarówno do ciemnych, masywnych i bogato zdobionych angielskich mebli tzw. Chippendale, jak i nieco lżejszych w formie, ale wciąż dość dostojnych brył nurtu Sheraton. Wielu osobom hasło „styl klasyczny” kojarzy się też przede wszystkim ze skórzanymi obiciami i złotymi zdobieniami, innym – z wysmukłymi liniami motywów emipre’owych. Warto zdawać sobie sprawę z tej wieloznaczności, gdy próbujemy tym terminem przekazać własne wyobrażenia na temat mebli osobom postronnym (a zwłaszcza projektantowi wnętrz!).

Thonet, Ludwik XVI, glamour i Art Déco

Pod pojęcie stylu klasycznego często próbuje się podciągać także inne warianty, na tyle jednak charakterystyczne, że ich nazwy okazują się znacznie bardziej precyzyjne. Chodzi mianowicie o wywodzący się z Austrii, a mocno rozwinięty w Polsce styl Thonet z typowymi dla niego giętymi meblami czy niezwykle dekoracyjny styl Ludwika XVI, skąd liczne zapożyczenia znaleźć można we współczesnych aranżacjach glamour. Potrafią też one zresztą czerpać obficie z innego wyrazistego stylu meblarskiego, jakim jest zrodzone na przełomie XIX i XX wieku Art Déco.

Shabby Chic, biedermeier, styl kolonialny, rustykalny, prowansalski i skandynawski

Silne inspiracje klasyczne to również nieco bardziej mieszczański biedermeier, egzotyka przełamująca masywność mebli w stylu kolonialnym, a także budujące wyjątkową atmosferę starzenia Shabby Chic oraz niezobowiązująca elegancja i świeżość stylu prowansalskiego. Stąd już zaś tylko o krok do sielskich nawiązań meblarstwa rustykalnego czy projektów skandynawskich – bardziej surowych, lecz wciąż lekkich, a przede wszystkim funkcjonalnych i stawiających w dużej mierze na ekologię.

Nowoczesność: futurystyka, minimalizm i styl industrialny

Zawieszony poza epokami styl skandynawski stanowić może zresztą swoisty pomost między klasyką a nowoczesnością. W tej ostatniej oprócz fantazyjnych form futurystycznych na wyróżnienie zasługują natomiast pozbawiony ozdób styl minimalistyczny, gdzie piękno formy kształtowane jest głównie przez założenia funkcjonalności, oraz styl industrialny z jego skrajną surowością i umiłowaniem materiałów lub rozwiązań konstrukcyjnych wykorzystywanych w przemyśle. W tym miejscu warto też zwrócić uwagę na projekty rodem z lat 50. i 60. XX wieku, które wówczas uchodziły za mocno wybiegające w przyszłość, a dziś same stanowią punkt wyjścia do nawiązań stylistycznych o przewrotnych w tym kontekście nazwach „retro” i „vintage”.

PRZECZYTAJ  Krzesła do każdej przestrzeni

Styl włoski

Na koniec koniecznie trzeba wspomnieć też o ewenemencie, jakim są meble włoskie. Pochodzący z Półwyspu Apenińskiego projektanci nie bez powodu bowiem znani są na cały świat. Ich dzieła potrafią zawierać w sobie elementy każdego z opisanych wyżej motywów, a jednocześnie wszystkie łączy wspólny mianownik w postaci efektownej elegancji i wysokiej jakości, jak również zaskakującej fantazji oraz ogromnej funkcjonalności. Czy takie połączenie jest w ogóle możliwe? By się o tym przekonać, wystarczy zerknąć chociażby na ofertę sklepu internetowego Italia Style. Wszystko sprowadza się do starannego przemyślenia wszystkich komponentów formalnych i tchnięcia w projekt unikatowej iskry twórczej, do czego Włosi mają widocznie po prostu szczególne predyspozycje.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *