Liczne modele krzeseł dostępne na rynku sprawiają, że możemy dopełnić stylistyki wnętrza, dodać mu lekkości, wyróżnić na tle innych dekoracji i uzyskać wymarzony efekt.

Zatem jakie cechy powinny mieć wygodne krzesła do jadalni oraz czym się kierować przy ich wyborze? Podpowiadamy jak wybrać idealnie, by było ładnie i funkcjonalnie!

Dlaczego ważny jest wybór odpowiednich krzeseł do jadalni?

Warto dodać, że miejsce spożywania posiłków wielokrotnie ulegało zmianie na przestrzeni dziesięcioleci. Szczególnie w ostatnim czasie sporą popularnością cieszą się kuchnie otwarte z salonami, gdzie tworzona jest właśnie specjalna przestrzeń – jadalnia. Stół dobieramy w zależności od indywidualnych preferencji, jednak nierzadko jest on zastępowany przez elegancki blat.

Różnorodność modeli

Współcześnie mamy do wyboru mnóstwo rodzajów krzeseł – industrialne, rustykalne, minimalistyczne, w stylu skandynawskim, vintage, nowoczesnym czy glamour. Możliwości jest bardzo wiele, dlatego bez trudu znajdziemy takie, które wpasują się w aranżację pomieszczenia jadalnego.

Oprócz nietuzinkowego designu liczy się przede wszystkim komfort. W końcu to od wygody zależy to, jak będzie nam się spędzało czas podczas spożywania posiłków. Krzesła mają wbrew pozorom ogromny wpływ na całościowy wygląd wnętrza. Mogą mu nadać powagi, lekkości. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać.

Cechy idealnych krzeseł

Wybierając krzesła do jadalni, przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na dwa najważniejsze czynniki – wygodę i stabilność. Choć wiele modeli kusi ciekawą stylistyką, w tym przypadku ma ona drugorzędne znaczenie.

Kolejnym krokiem jest bardzo dokładne przeanalizowanie wymiarów krzeseł. Muszą się bowiem zmieścić przy naszym stole jadalnianym, więc trzeba przemyśleć ich liczbę. Osoby spożywające posiłek powinny móc swobodnie się poruszać i bez problemu wsunąć siedzisko pod blat stołu. Siedzisko powinno znajdować się ok. 30 cm poniżej blatu i 40-45 cm nad podłogą.

Na co zwrócić uwagę?

Krzesło przeznaczone do jadalni powinno łączyć w sobie wygodę, trwałość, ergonomię i wysoką jakość materiałów, jakie zostały użytego do jego wykonania. Często zwracamy uwagę na te czynniki, gdy wybieramy fotel biurowy. Warto mieć je na względzie także podczas wyboru mebla do pokoju jadalnego, gdyż one także muszą pomóc w zachowaniu przybliżonych fizjologicznych krzywizn kręgosłupa.

Użytkownik krzesła będzie czuł się wygodnie, jeśli zadbamy o następujące cechy: głębokość siedziska, wysokość oparcia oraz jego kąt nachylenia, wysokość umiejscowienia siedziska.

Wysokość siedziska

Jeśli chodzi o wysokość siedziska, krzesło jadalniane powinno znajdować się od trzech do pięciu centymetrów poniżej zgięcia podkolanowego użytkownika. Jeśli siedzisko jest zbyt wysokie, osoba siedząca nie będzie mogła oprzeć dolnej partii ciała na stopach, przez co inne partie ciała będą nadmiernie obciążone. Co istotne, powoduje to również ucisk na uda, co z kolei może doprowadzić do niedokrwienia kończyn dolnych.

Z kolei zbyt niskie krzesło może spowodować głębokie zgięcie w biodrach, które wpływa na zmniejszenie lordozy i prowadzi do bólu dolnego odcinka kręgosłupa.

Optymalna wysokość krzesła to ta, w której nogi użytkownika są zgięte w kolanach pod kątem prostym, a stopy w całości spoczywają na podłodze.

Głębokość siedziska

Oprócz wysokości, liczy się także głębokość siedziska. Nie może ono być zbyt głębokie, gdyż prowadzi do obciążenia kręgosłupa w części lędźwiowej. Zbyt płytkie siedzisko wpływa na zmniejszenie powierzchni styku powierzchni ciała z podłożem, a w efekcie na wzrost nacisku na wybrane części ciała, co prowadzi do dyskomfortu.

Dopasowując siedzisko, warto postawić na takie, które pozwala, by z przodu poza siedziskiem wystawała 1/3 długości uda.

Oparcie krzesła

Kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o odpowiednie krzesło do jadalni, ma także oparcie. To właśnie ono odpowiada za utrzymywanie ciała w neutralnej pozycji. Jeżeli napięcie mięśni jest minimalne, możemy liczyć na pożądany komfort siedzenia. Optymalnie powinny one wystawać 20 cm ponad blat.

Na rynku dostępnych jest mnóstwo krzeseł, które są jednocześnie stylowe, niebanalne, wygodne i stabilne. Wcale nie musimy zmieniać wystroju, lecz dopasować odpowiedni mebel do aranżacji pomieszczenia.

Wykończenie krzesła

Drugorzędne znaczenie ma sposób wykończenia oparcia. Najczęściej jest to profilowane drewno lub tapicerka. W tym przypadku warto kierować się przede wszystkim stylistyką wnętrza, jakością oraz designem.

Najlepsze będą te meble, które zostały wykonane z wytrzymałego surowca. Doskonale sprawdzi się drewno, skóra naturalna. Z pewnością posłużą nam przez długi czas.

Warto również zwrócić uwagę na odporność na zaplamienia oraz łatwość czyszczenia. Jeśli chodzi o meble do pokoju jadalnego, ma to ogromne znaczenie.

Podsumowując

By krzesła do jadalni były idealnie dopasowane, przede wszystkim nie możemy decydować się na ich pośpieszny zakup. Zanim wybierzesz się do salonów meblowych określ jaki rodzaj krzesła będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni.

Jedyne co Cię ogranicza to wyobraźnia i kilka ważnych praktycznych kwestii zarówno ze strony estetyki, jak i funkcjonalności.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...