Rodzaje basenów ogrodowych

Jeśli nie mamy wystarczająco miejsca w ogrodzie, ani też funduszy na basen w ziemi, powinniśmy rozważyć kupno basenu wolnostojącego. Taki basen jest z założenia przenośny, a tym samym stosunkowo prosty w montażu. Można go rozłożyć praktycznie na każdej, równej powierzchni, a po sezonie – złożyć i przechować bezpiecznie na drugi rok. Zanim jednak kupimy basen powinniśmy zadbać o jego umiejscowienie. Przede wszystkim grunt pod basenem musi być wypoziomowany. Jest to szczególnie ważne przy basenach rozporowych i stelażowych, gdzie równomierne rozmieszczenie wody w zbiorniku gwarantuje jego stabilność. Rozkładając basen w nasłonecznionym miejscu gwarantujemy sobie darmowe podgrzewanie wody. Jeśli już przygotowaliśmy odpowiednie miejsce i znamy jego wymiary, możemy przejść do wyboru basenu. Zasadniczo możemy wyróżnić 4 rodzaje basenów wolnostojących:

  • baseny dmuchane
  • baseny rozporowe
  • baseny stelażowe
  • baseny stalowe

Baseny dmuchane

Idealne dla najmłodszych amatorów wodnych kąpieli są baseny dmuchane. Najtańsze, bezpieczne, z miękkimi ściankami wypełnionymi powietrzem, kolorowe, ale również najpłytsze baseny dostępne na rynku. Taki basen można równie dobrze rozstawić na balkonie i choć istnieją wersje o większej powierzchni (o długości nawet do 350cm), w którym spokojnie można się ochłodzić, wciąż o nauce pływania można zapomnieć 😉 Decydując się na basen dmuchany, warto zwrócić uwagę na grubość i jakość powłoki. Im jest ona grubsza, tym basen więcej wytrzyma. Z kolei wybierając basem dla maluszków, można wybrać basen z dodatkowym (również dmuchanym) zadaszeniem, który ochroni naszą pociechę przed nadmiernym wystawieniem na słońce.

Baseny rozporowe

Są głębsze, większe (osiągają długość nawet 600cm), a także mniej narażone na uszkodzenia mechaniczne niż baseny dmuchane. Posiadają dmuchany kołnierz w górnej części baseny, który poprawia jego stabilność, a specjalna konstrukcja ścianek powoduje, że podczas wypełniania basenu wodą, cała konstrukcja się podnosi i usztywnia. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest również szybkość montażu (średni basen można postawić w ok 15 minut), równie szybki demontaż i łatwość przechowywania. Podobnie jak w modelach dmuchanych, dzieci nie mają styczność z żadnymi twardymi elementami, stąd baseny rozporowe polecane są dla rodzin z dziećmi. Baseny ogrodowe dostępne są w ofercie dobrebaseny.pl, gdzie znajdziemy szeroki wybór modeli rozporowych, stalowych, stelażowych i dmuchanych.

Baseny stelażowe

Najlepszym wyborem dla dorosłych będzie basen stelażowy. Z uwagi na swoje rozmiary oraz głębokość umożliwi swobodne pływanie a nawet nurkowanie. Ponadto jest to rodzaj baseny najwytrzymalszy ze wszystkich powyższych, zbudowany z metalowego stelaża i trójwarstwowej powłoki PCV. Konsekwencją tego wszystkiego jest zdecydowanie bardziej skomplikowany i czasochłonny montaż, a basen postawiony raz w jednym miejscu nie da się łatwo przenieść w inne.

Basen stalowe

Baseny stalowe, to stosunkowo nowy trend basenów naziemnych, który zyskuje sobie coraz więcej zwolenników. Są to baseny całoroczne, ze sztywną konstrukcją pokryte odporną stalą galwanizowaną, a wyściełane wkładem foliowym. Baseny stalowe charakteryzuje najwyższa wytrzymałość i jakość, a także prostota montażu.

Akcesoria basenowe

Należy pamiętać, że o basen ogrodowy należy dbać. Woda w zbiorniku jak i jego konstrukcja jest narażona na warunki atmosferyczne, dlatego warto zaopatrzyć się w specjalny pokrowiec, który ochroni zarówno powłokę basenową jak i zawartą w niej wodę. Tutaj należy wspomnieć, że o ile w małym basenie dmuchanym wodę jesteśmy w stanie szybko wymienić, a tyle w basenie rozporowym czy stalowym taka możliwość jest dość ograniczona. Tutaj z pomocą przychodzą nam różnego rodzaju filtry i pompy, a w ostateczności specjalistyczna chemia basenowa. W przypadku głębokich zbiorników należy pamiętać również o drabinkach. A dla całkowitego luksusu możemy zaopatrzyć się w podgrzewacz wody lub podświetlenie 😉

No votes yet.
Please wait...