Drewno jest jednym z najczęściej używanych materiałów na drzwi. Chociaż w przeszłości były one najbardziej powszechne, to dzisiaj, gdy w zastępstwie mamy nowoczesne płyty meblowe, są już rzadziej spotykane. Ma to też związek z jego wysokimi cenami. Jednak nadal w sprzedaży znajdziemy wiele pięknych i bezpiecznych drzwi drewnianych – trzeba tylko wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy ich doborze.

Drzwi zewnętrzne powinny być przede wszystkim solidne. Ich zadaniem jest ochrona budynku przed nieproszonymi gośćmi, a także izolacja. Drzwi te powinny być również trwałe i odporne na czynniki pogodowe, aby mogły posłużyć nam na długi czas. Naturalnie, ważna jest też estetyka, dlatego tak wielu kupujących myśli właśnie o drzwiach z drewna naturalnego.

Jak zbudowane są drzwi drewniane?

Drewniane drzwi wejściowe zbudowane są warstwowo. W środku znajdują się specjalne panele termoizolacyjne, które chronią przed przenikaniem ciepła – im niższy współczynnik przenikania ciepła, tym lepiej. Może otaczać je blacha, która ma za zadanie zabezpieczenie drzwi przed zniszczeniem mechanicznym – to szczególnie ważne w przypadku drzwi o właściwościach antywłamaniowych. Z zewnątrz drzwi obłożone są drewnem. Dla atrakcyjnego wyglądu drzwi mogą mieć też pakiet szybowy.

Żeby drzwi mogły zapewnić optymalną ochronę, stosuje się w nich zaawansowane zamki. Przy doborze drzwi musimy też zwrócić uwagę na jakość ościeżnicy, progu oraz zastosowanych uszczelek.

Jakie drewno na drzwi drewniane?

Przede wszystkim powinno być to drewno wytrzymałe i trwałe. Najlepiej w tym celu sprawdzają się takie gatunki jak dąb, jesion, również dobrze sprawdzają się drewna gatunków egzotycznych. Drewna te ze względu na wysoką zawartość naturalnych substancji natłuszczających są odporne na wilgoć.

Jak wspomnieliśmy na wstępie, dobre drzwi wejściowe z drewna mogą być drogie. Te najtańsze, wykonane na przykład z drewna drzew gatunków iglastych, mogą być podatne na wypaczanie. Problem ten dotyczy też niskiej jakości drzwi z innych rodzajów drewna. Najlepiej wobec tego wybrać solidną markę i drzwi z długą ochroną gwarancyjną.

No votes yet.
Please wait...