Kołnierze uszczelniające to elementy służące do montażu okien dachowych. Opasują one ramę w konstrukcji, uszczelniając połączenie pokrycia dachu z oknem montowanym na poddaszu. Stanowią izolację przeciwwilgociową i cieplną, a dodatkowo estetyczne wykończenie dachu. Nowoczesne kołnierze uszczelniające to gotowe, prefabrykowane obróbki blacharskie, standardowo wykonane z blachy aluminiowej. Co warto o nich wiedzieć?

Konstrukcja kołnierzy i ich rodzaje

Kołnierze uszczelniające składają się z profili bocznych oraz elementu górnego i dolnego. Ostatni element zakończony jest tzw. fartuchem, który stanowi pas uszczelniający. Fartuch powinien odpowiadać formie materiału użytego do wykonania pokrycia dachu, by można było go precyzyjnie dopasować i przykleić. Dodatkowe elementy kołnierza to rynienki odwadniające, które odprowadzają skroploną parę wodną poza okno. Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, kołnierze standardowo wykonane są ze sztywnej aluminiowej blachy, jednak na rynku dostępne są również kołnierze z aluminiowego kompozytu, blachy miedzianej lub tytanowo-cynkowej. Fartuchy natomiast mogą być także ołowiane. Kołnierze uszczelniające możemy podzielić na kilka rodzajów:

  • do pokryć płaskich, np. papy, czy modnej płaskiej dachówki zakładkowej,
  • do pokryć falistych lub trapezowych, np. falistej lub trapezowej blachodachówki,
  • do pokryć łuskowych, np. dachówki karpiówki,
  • uniwersalne z regulowanymi elementami podporowymi i regulowanym fartuchem.

Kołnierze uszczelniające możemy również podzielić na te do okien pojedynczych i podwójnych, a także według głębokości montażu, która może być standardowa, obniżona lub podwyższona.

Dlaczego kołnierze uszczelniające są bardzo ważne?

Jak mówi nam przedstawiciel hurtowni pokryć dachowych Dachlux z Warszawy, kołnierze uszczelniające zapewniają oknom prawidłowe funkcjonowanie. Odprowadzają wodę opadową oraz śnieg poza obrys okna, izolując dodatkowo konstrukcję przed wilgocią, by ta nie dostawała się pod pokrycie. Kołnierze są na tyle szczelne, by zabezpieczyć okno przed wiatrem. Trzeba przy tym zaznaczyć, że standardowe kołnierze obejmują zazwyczaj tylko zewnętrzną obróbkę blacharską, którą należy dodatkowo ocieplić za pomocą zestawów izolacyjnych. Możemy je kupić w postaci gotowych kompletów lub w postaci opasek docieplających z polietylenu. Kołnierze uszczelniające pełnią także rolę estetyczną. Możemy dobrać odpowiedni element, by kolorystyką odpowiadał materiałom pokrycia dachowego. Nie stanowi to problemu, ponieważ w ofertach najbardziej znanych producentów dostępne są kołnierze uszczelniające w kilku kolorach z palety RAL, przede wszystkim w kolorze szarobrązowym, antracytowym i czarnym.

No votes yet.
Please wait...