Jeśli znudziły ci się stare płytki w kuchni lub łazience, a wizja remontu spędza ci sen z powiek, możesz zdecydować się na sprytne rozwiązanie, jakim jest malowanie glazury. Dzięki takiemu zabiegowi unikniesz kosztownego i problematycznego skuwania płytek, a wnętrze nabierze nowego wyrazu.

Malowanie płytek – jak przygotować podłoże?

Wybierając płytki do kuchni lub łazienki, często decydujemy się na wzorzyste, kolorowe kafelki. Zdarza się, że po jakimś czasie opatrzą się nam i znudzą, albo przestają pasować do wnętrza, jeśli wymienimy meble. Na szczęście istnieje prosty sposób na ich całkowitą metamorfozę, niewymagający skuwania i układania nowych płytek. Możemy glazurę po prostu pomalować.

Powierzchnię przeznaczoną do malowania należy odpowiednio przygotować, a więc przede wszystkim porządnie umyć i wysuszyć. Musimy pozbyć się kurzu, tłustych plam i kamienia, które zmniejszyłyby przyczepność farby. Następnie należy sprawdzić, czy konieczne będzie gruntowanie podłoża. Zależy to od farby do płytek, jaką wybierzemy. Informacje na temat gruntowania podane będą na etykiecie. Na koniec warto zabezpieczyć meble i wyposażenie przed zachlapaniem farbą, a miejsca styku płytek ze ścianą czy sufitem okleić taśmą.

Jakie farby sprawdzą się do malowania glazury?

W sklepach budowlanych znajdziemy farby dedykowane do malowania płytek, charakteryzujące się większą przyczepnością. Dzięki nim farba doskonale osiądzie na powierzchni gładkiej i nieporowatej. Producenci farb oferują tego typu specjalistyczne emulsje w bogatej gamie kolorów, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.

O czym należy pamiętać, planując malowanie płytek?

Decydując się na pomalowanie płytek za pomocą farby, musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Po pierwsze, farba nie zakryje ubytków. Jeśli mamy do czynienia z dziurami, powinniśmy je załatać zanim przystąpimy do malowania. Po drugie, w przypadku płytek znajdujących się w miejscach narażonych na ciągłe działanie wody (na przykład pod prysznicem) musimy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe przygotowanie podłoża, to jest umycie go, usunięcie kamienia i osadu z mydła, a także zagruntowanie. Po trzecie, na cały proces musimy przewidzieć odpowiednio dużo czasu, podczas którego łazienka będzie właściwie wyłączona z użytku. Zalecane jest nałożenie dwóch warstw farby, a co za tym idzie, dwukrotnie będziemy musieli pozostawić płytki do wyschnięcia. Informacje na temat potrzebnego czasu znajdziemy na opakowaniu wybranej farby do glazury.

Malowanie krok po kroku

Malowanie płytek przeprowadzić można z pomocą pędzla lub wałka. W przypadku dużych powierzchni lepiej sprawdzi się wałek malarski. Jeśli mamy do odświeżenia tylko fragment ściany, wystarczy nam duży pędzel malarski. Malując fugi, należy używać cienkiego pędzelka, który dokładnie pokryje farbą zagłębienia pomiędzy płytkami. Po nałożeniu pierwszej warstwy należy pozostawić powierzchnię do wyschnięcia na czas określony przez producenta. Aby uzyskać zadowalający efekt, dobrze jest nałożyć drugą warstwę. Całkowity czas utwardzania się emulsji może wynosić nawet kilka dni. Warto odczekać tyle, ile wskazuje instrukcja, ponieważ dopiero po upływie tego czasu farba staje się w pełni odporna na działanie wody i detergentów.

Farba do płytek z powodzeniem zastąpi kosztowny i problematyczny remont. Za jej pomocą możemy odmienić wnętrze nie do poznania!

No votes yet.
Please wait...