Mimo tego, że na pierwszy rzut oka wybór zasilacza wydaje się dziecinnie proste i w zasadzie ogranicza się do sprawdzenia marki producenta oraz ewentualnych zabezpieczeń, to w rzeczywistości powinniśmy bardziej się przykładać do tego procederu. W końcu chodzi o bezpieczeństwo wszystkich podpiętych pod niego urządzeń. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy posiadają zasilacze impulsowe i w jakich zastosowaniach sprawdzą się najkorzystniej.

Zalety i wady zasilaczy impulsowych

Do jednych z największych zalet zasilaczy impulsowych z pewnością zaliczymy bardzo szeroki zakres napięcia, który pozwala na funkcjonowanie urządzeń w rozmaitych warunkach, a przy okazji nie dopuszcza do nieprawidłowego ich funkcjonowania wywołanego zbyt niskim lub zbyt wysokim napięciem. Na pewno dużym plusem są dodatkowe zabezpieczenia, które są już wbudowane w układy kontrolne, dzięki czemu zasilacz jest odporny na nagłe zaniki napięcia oraz wszelkie zakłócenia sieci. Na uznanie zasługuje ich sprawność, utrzymująca się w okolicach 90%. Jest to szczególnie ważne podczas zasilania bateryjnego lub za pomocą akumulatora. Zaletą jest także dość kompaktowa konstrukcja, która zapewnia małe rozmiary oraz masę, przy jednoczesnym zapewnieniu dużej mocy. Jeżeli natomiast chodzi o ich wady, to z pewnością należy wymienić ich skomplikowaną budowę i wiele części, które przy niedokładnym złożeniu mogą powodować nieprawidłowe funkcjonowanie zasilacza.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zasilacza?

W pierwszej kolejności powinniśmy się dowiedzieć jakie napięcie panuje w okolicy miejsca, gdzie dany zasilacz mamy zamiar wykorzystać. Jeżeli jest stabilne, to zasilacz impulsowy można potraktować w zasadzie jako dodatkowe zabezpieczenie. Jednak jeśli napięcie w takim miejscu się waha i dochodzi do nagłych jego skoków lub spadków, wtedy należy koniecznie wybrać takie rozwiązanie, dzięki któremu unikniemy nieprzyjemnych wypadków, czy nawet zniszczenia całych urządzeń.

Obecnie niemal każde urządzenie codziennego użytku, takie jak komputery, laptopy, telefony, telewizory i znaczna większość sprzętu rtv-agd korzysta z zasilaczy impulsowych w celu zabezpieczenia tych wartościowych urządzeń przed jakimikolwiek nieprawidłowościami w sieci napięcia elektrycznego.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Zamel oferującą zasilacze impulsowe.

No votes yet.
Please wait...