Wyeliminuj błędy związane z nagrzewaczami

Nagrzewacze to większość urządzeń elektrycznych, których nie sposób w mieszkaniu nie posiadać. Zaliczamy do nich piekarnik, kuchenkę, żelazko, ale także lodówka. Wiele osób otwiera jej drzwi na kilkanaście minut w celu ochłodzenia pomieszczeń i jest to podstawowy błąd, bowiem bilans cieplny i tak będzie działał na naszą niekorzyść. Podobnie rzecz ma się z komputerami stacjonarnymi, które pod wpływem trwałej pracy mogą podnieść temperaturę w pomieszczeniu nawet o kilka stopni. Zasada ta dotyczy także monitorów w nowoczesnych telewizorach, żarówek starszego typu oraz kuchenek mikrofalowych. W upalne dni warto ograniczyć ich eksploatacje.

Okienne dylematy

Podwyższona temperatura w mieszkaniu ma ścisły związek z oknami. Wielu z nas w upalne dni często wietrzy mieszkanie w ciągu dnia nie zdając sobie sprawy, że ciepłe masy powietrza z zewnątrz podwyższają temperaturę. Mieszkanie wietrzyć trzeba, ale najlepiej robić to w nocy – zwłaszcza w jej drugiej połowie, gdy ziemia nie oddaje zgromadzonego w ciągu dnia ciepła. Wówczas wyprażone słońcem mury potrafią skutecznie uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie. Optymalnym rozwiązaniem jest wyposażenie okien w rolety wykonane z grubszej struktury – najlepiej podwójnej w której tkaniny od strony zewnętrznej występuje w kolorze białym – odbijającym ostre promienie słońca.

Alternatywne metody na ochłodzenie mieszkania

Istnieje kilka alternatyw i prostych metod na ochłodzenie mieszkania. Przede wszystkim warto zainwestować w niewielki wiatrak, który zagwarantuje odpowiedni poziom cyrkulacji powietrza. W celu wzmocnienia jego działania można zamrozić kilka butelek z wodą i ustawić je w newralgicznych punktach pomieszczenia. Przepływ powietrza spowodowany wiatrakiem wespół z butelkami odgrywającymi rolę prętów chłodniczych z pewnością przyczyni się do obniżenia temperatury powietrza w mieszkaniu nawet o kilka stopni.

No votes yet.
Please wait...