Materac ortopedyczny, idealny dla osób cierpiących a bóle kręgosłupa, należy dobrać ze szczególną uwagą. Poza zapewnieniem wygody podczas snu, ma on za zadanie prawidłowe podparcie kręgosłupa i zagwarantowanie mu naturalnej pozycji podczas nocnego wypoczynku.

Materac ortopedyczny dla wymagających

Od dobrze dobranego materaca ortopedycznego zależy komfort snu, ale także jakość dnia codziennego. Jeżeli śpimy na źle dobranym materacu, który za słabo lub za mocno uciska nasz kręgosłup, to rano jesteśmy narażeni na nieprzyjemne konsekwencje: ból pleców i barków, uczucie ścierpniętych ramion i dłoni, a także zaburzenia krążenia krwi, szczególnie w obrębie łydek. Dobry materac ortopedyczny powinien być zawsze dobrany dla konkretnej osoby, ponieważ parametry takie jak stopień twardości są zawsze zależny od indywidualnych preferencji. Materac, który skutecznie zapobiegnie bólom pleców, powinien być na tyle twardy, aby zagwarantować lędźwiowo- krzyżowemu odcinkowi kręgosłupa dobre podparcie i nie pozwoli na uczucie „zapadania się”, ale z drugiej strony powinien umożliwiać plecom i całemu ciału przyjęcie naturalnej pozycji, z zachowaniem anatomicznych krzywizn. Przyjmuje się, że po położeniu się na materacu powinniśmy być w stanie wsunąć otwartą dłoń po plecy na odcinku krzyżowym. Jeżeli nie czujemy praktycznie żadnego oporu, materac jest zbyt miękki, a jeżeli opór jest bardzo duży: materac prawdopodobnie jest dla nas za twardy.

Materace dla zdrowych pleców

Trudno przecenić rolę materaca dla zdrowia kręgosłupa i dla zachowania prawidłowej postawy ciała. Jeżeli rano budzisz się z bólem pleców, może to być winą źle dobranego materaca. Niezmiernie ważne dla zachowania prawidłowej postawy kręgosłupa podczas snu, a tym samym zmniejszenie bólu po przebudzeniu, jest równomierne rozłożenie ciężaru ciała. Dużą ulgą może więc okazać się zastosowanie materaca piankowego termoelastycznego, który dynamicznie dopasowuje się do zmieniającej się pozycji ciała i do nierównomiernego nacisku. Ma to duże znaczenie w przypadku osób, które ze względu na odczuwany w nocy ból pleców często „kręcą się”, szukając najlepszej pozycji ciała. Materac z pianki reagującej na nacisk i na ciepło pomaga uporać się z tym problemem, ponieważ szybko reaguje na zmiany, nie dopuszczając do powstania nadmiernego ucisku.

No votes yet.
Please wait...