Miejsce na wrzosowisko
W Polsce występują naturalne wrzosowiska, jedno z najciekawszych znajduje się w rezerwacie przyrody Wrzosowiska Cedyńskie, ale też bory sosnowe przeplatane są polanami porośniętymi wrzosem. Jak przyjrzymy się im dokładnie to zdołamy zauważyć, że rosną tam nie tylko wrzosy, ale też wiele innych roślin. Jeśli mamy tylko kawałek ogrodu wystawiony na słońce przez cały czas możemy pokusić się o takie klimaty.
Grunt to podłoże
Wrzosy potrzebują odpowiedniego podłoża, kwaśnego, przepuszczalnego. Należy sprawdzić najpierw jakie mamy pH w ogrodzie. Najprościej wykonać to przy pomocy płynu Heliga. Koszt tego to zaledwie kilka zł, a przy wrzosowisku potrzebny nam będzie co roku.
Zmiana niekorzystnego podłoża
Jeśli mamy pH powyżej 5 i glebę zwięzłą np. glinę należy zebrać wierzchnią jej warstwę, w miejscu wrzosowiska do głębokości ok 25-30 cm. Na ściankach dołu układamy obrzeże trawnikowe 25 cm wysokości może być karbowane, aby woda spływając nie zmieniała tak szybko pH. Na spód układamy przepuszczalną agrowłóknine i sypiemy gruby piasek zmieszany ze żwirem, warstwa ok 5-10 cm, na to sypiemy torf zmieszany z przekompostowanymi częściowo liśćmi, igłami, trocinami oraz korą. Zlewamy wodą, aby wszystko osiadło i dopiero po upływie doby sadzimy rośliny.
Wrzosowisko kwitnące cały rok
Odpowiednio dobierając gatunki roślin możemy stworzyć sobie wrzosowisko, które cały rok zachwyca kwiatami, a przy tym daje owoce.
Wiosna
W tym czasie na wrzosowisku kwitną azalie wielkokwiatowe, azalie japońskie oraz wczesne wrzośce, nie bez znaczenia są też krzewy jagodowe np. borówka amerykańska, jej małe białe kwiaty wyglądające jak dzwoneczki, jeśli pojawiają się w dużej ilości, wyglądają bardzo dekoracyjnie.
Lato
W tym czasie ozdobą wrzosowiska będą wrzośce letnie, żółtego koloru doda janowiec barwierski, jednak trzeba rozsądnie wybierać mu miejsce gdyż dorasta nawet do wysokości 1 m. Chociaż w handlu są dostępne niskie odmiany. Dodatkowo zaczynają od lipca dojrzewać borówki amerykańskie wczesne odmiany.
Jesień
W tym czasie swoje piękno pokazuje wrzos pospolity. Kolorowo kwitnące, puszyste poduchy prezentują się naprawdę nieziemsko. Do tego nadal można zbierać fioletowe jagody borówek takich odmian jak Bluegold czy Darrow. Na czerwono w październiku dojrzewają jagody borówki brusznicy np. Red Pearl.
Wrzosowisko to tak naprawdę bardzo bogate w rośliny siedlisko. Wprowadzając różne gatunki można przez cały rok cieszyć się kolorami. Oprócz wspomnianych roślin cały rok będą ozdobą posadzone wśród nich jałowce czy karłowe odmiany sosen. Dodatkowo, aby dobrze wrzosy rosły w takich warunkach warto zaszczepić podłoże odpowiednimi grzybami. Mikoryza gwarantuje utrzymanie roślin w dobrej formie.
Źródła:
- http://www.wyobraznia.eu/jak-sadzic-wrzosy/
- http://www.klimkiewicz.net.pl/co-posadzic-w-cieniu
Właśnie takiego artykułu szukałem! Niedawno wpadłem na pomysł małego wrzosowiska u siebie w ogródku, ale nie wiedziałem od czego zacząć. Dzięki!
Bardzo ciekawy wpis! Nie spodziewałam się, że to takie proste! Nie mam ręki do kwiatów, ale mam nadzieje, że chociaż wrzos u mnie wyrośnie 🙂
Myślałem, że założenie wrzosowiska jest o wiele łatwiejsze. I tak chętnie spróbuję 🙂