Jakim podłogom niestraszne będą woda, kapiący olej i spadające talerze? Czy podłogi winylowe to dobre rozwiązanie? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Panele — ale jakie?

Często spotykanym rozwiązaniem są panele laminowane, wykonane z tworzywa sztucznego. Dzięki bogatej, wręcz nieograniczonej, palecie barw tego produktu możesz znaleźć idealny odcień do Twojej jasnej kuchni. Dobrze sprawdzą się ciemniejsze np. w kolorze dębu lub czerwonawe w kolorze wiśni. Świetnym rozwiązaniem są też jasne panele, które podkreślą elegancki, chłodny charakter wnętrza.

Ponadto warto zaznaczyć, że ich montaż jest niezwykle łatwy i szybki, a cena zaczyna się od kilkunastu złotych za m². Niestety panele te są mało odporne na uszkodzenia mechaniczne np. spadający z blatu talerz czy nóż wyrządzi im krzywdę. Trudno też o zachowanie ich w idealnym stanie, w przypadku częstego kontaktu z wodą, o który nietrudno w okolicy kuchennego zlewu.

Lepszym rozwiązaniem są panele winylowe. Są one niezwykle trwałe na uszkodzenia oraz działalność wody — można je w tej kwestii porównać do płytek ceramicznych. Są jednak dużo przyjemniejsze w dotyku, ponieważ przypominają drewno. Panele LVT (bo tak brzmi ich druga nazwa), a również bardzo łatwe w czyszczeniu — wszystko dzięki plamoodpornej warstwie. Świetnie nadają się do jasnych kuchni ze względu na swoją uniwersalność.

Winylowe panele mogą imitować każdy materiał, który świetnie sprawdzi się w jasnej kuchni — wszelkiego rodzaju drewno, kamień, beton. Warto też zaznaczyć, że ich wymiana jest niesamowicie łatwa — bez problemu można wyjąć panel winylowy znajdujący się na środku podłogi i zastąpić go innym. Jest to jednak stosunkowo drogie rozwiązanie. Warto również zaznaczyć, że mimo szeregu zalet jest to tworzywo sztuczne, które nie jest w stanie w 100% oddać uroku drewna czy kamienia.

Płytki ceramiczne

Płytki ceramiczne są dobrym rozwiązaniem do kuchni, zwłaszcza jasnych. Wszystko dzięki ich zróżnicowanej kolorystyce i możliwości wyboru między wzorzystymi oraz jednolitymi płytkami. Pozwala to na stworzenie niesamowicie oryginalnych i ciekawych kompozycji, które nadają jasnej kuchni ciekawy, niesztampowy charakter.

Są one także niezwykle odporne na zalania i uszkodzenia mechaniczne. Łatwo zmyć z nich praktycznie każde zabrudzenia. Niestety są one zimne, przez co robienie porannej kawy nie będzie zaliczane do przyjemnych momentów dnia. Warto też zaznaczyć, że jest to bardzo twarda powierzchnia — kubki spadające na tego typu podłogę w kuchni na pewno się rozbiją.

Kamień

Kamienne podłogi to świetne rozwiązanie do jasnych kuchni utrzymanych w minimalistycznym stylu. Nadadzą one niezwykle loftowy, industrialny klimat. Tego typu podłoga jest niezwykle wytrzymała i odporna na uszkodzenia. Przy odpowiedniej konserwacji jest też bardzo odporna na wodę i łatwo usunąć z niej wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Jest też niezwykle tanim rozwiązaniem, które wprowadza do wnętrza oryginalny klimat. Niestety jest to dość drogie rozwiązanie. Ponadto posadzki kamienne są bardzo zimne i nieprzyjemne, przez co dobrze zdecydować się na ogrzewanie podłogowe w kuchni z tego typu podłogą.

Decydując się na kamień, nie masz nieograniczonego wyboru surowców. Część z nich nie nadaje się do położenia w kuchni ze względu na ich niską wytrzymałość lub łatwość nasiąkania wodą. Jest to także jedno z droższych rozwiązań na rynku. Jeżeli te wady kamiennej podłogi są dla Ciebie nie do zaakceptowania, możesz zdecydować się na opisane wcześniej winylowe panele, które idealnie odwzorowują wygląd kamiennej podłogi każdego rodzaju.

Jak widzisz, wybór podłóg do jasnej kuchni jest bardzo szeroki — w naszym zestawieniu nie omówiliśmy wszystkich możliwych, choć mało popularnych rozwiązań, jak np. linoleum. Postanowiliśmy skupić się na wadach i zaletach popularnych, często spotykanych podłóg w jasnych kuchniach.

No votes yet.
Please wait...