Dobre oświetlenie przestrzeni do czytania jest bardzo ważne, ponieważ wtedy można zapobiec nadmiernemu zmęczeniu oczy i cieszyć się lekturą także podczas tych ciemniejszych wieczorów.

Jak dobrać odpowiednią lampę do czytania?

W sklepach znaleźć można wiele różnych lamp przeznaczonych do czytania, dlatego każdy wielbiciel książek będzie mógł znaleźć dla siebie coś interesującego. Dobra lampa powinna przede wszystkim gwarantować właściwe natężenie oraz barwę światła, a przy tym powinna wyglądać estetycznie, aby pasować do przestrzeni, w której ma być ustawiona.

Wystarczy tylko wolna chwila, aby zobaczyć, że producenci mają do zaoferowania wiele różnorodnych lamp pomocnych w czytaniu. Można wybrać lampy Massive, które znane są ze swojego oryginalnego wzornictwa, można też zdecydować się na lampy Philips – producenta, który posiada w swojej ofercie innowacyjne oświetlenie z możliwością sterowania przez smartfon. Oczywiście, zamówienia można składać także całkowicie przez internet, dlatego zakupy są bardzo łatwe.

Przede wszystkim dobra lampa do czytania powinna dawać skupione światło, które będzie padało na książkę. W tej roli najlepiej sprawdzają się lampy stojące z regulowanymi kloszami. Lampy tego rodzaju można kupić w różnych stylach – popularne są między innymi lampy wykonane z metalu, które wpisują się świetnie we wnętrza nowoczesne i skandynawskie, ale również dostępne są lampy stojące w klasycznym stylu, ze szklanymi kloszami.

Nie można zapominać też o doborze odpowiedniego źródła światła. Do wyboru są LED-y, świetlówki kompaktowe, a także zwykłe żarówki żarowe i halogeny. Oświetlenie powinno być silniejsze, najlepiej w barwie neutralnej lub chłodniejszej, która jest najbardziej zbliżona do barwy światła naturalnego, ponieważ nie obciąża ona wzroku w tak dużym stopniu.

Lampka do czytania powinna być ustawiona z boku i z nieco z tyłu, aby oświetlać książkę zza ramienia czytelnika. Nie powinno się wobec tego widzieć źródła światła, co zapewnia najwyższy komfort czytania.

No votes yet.
Please wait...