Wydaje się, że z montażem samozamykacza nie powinno być większego problemu, ponieważ przedmiot ten nie jest skomplikowanym mechanizmem. Tymczasem okazuje się, że niejeden doświadcza trudności. Jak więc zamontować samozamykacz i czy warto trudzić się tym samodzielnie?

Montaż samozamykacza w kilku krokach

Zabierając się za montaż samozamykacza, należy przygotować niezbędne narzędzia. Jednym z nich niewątpliwie jest wiertarka, bo to nią właśnie trzeba wywiercić otwory w drzwiach i ościeżnicy. Ważne jest przy tym, aby wziąć pod uwagę kąt otwarcia drzwi i na podstawie tego dostosować położenie samozamykacza.

Teraz jest właściwy moment na zainstalowanie samozamykacza. Zamocować go należy przy użyciu odpowiednich śrub albo wkrętów. Warto dodać, że zawory hydrauliczne odpowiadające za regulację prędkości zamykania i domykania, powinny być odwrócone w kierunku zawiasów. Na koniec należy wyregulować długość ramienia samozamykacza. Jego podłoże musi być prostopadłe do położenia ościeżnicy.

Tak właśnie przebiega montaż tego elementu. Najważniejsze jest to, aby został przeprowadzony zgodnie z wytycznymi producenta. Wytyczne te znajdują się w instrukcji. Wystarczy zwrócić uwagę na znajdujące się w niej szablony i rysunki, aby zakończyć cały ten proces pomyślnie.

Dlaczego warto zlecić montaż samozamykacza?

Za montaż samozamykacza może też zabrać się fachowiec. I choć mówi się, że czynność ta jest prosta, to jednak wiele przemawia za tym, aby jednak powierzyć to zadanie profesjonaliście. Po pierwsze dlatego, że źle zamontowany, na przykład w wyniku niepoprawnego dokonania pomiarów, może prowadzić do tego, że drzwi nie będą się zamykać. Więc zabierając się za montaż, dobrze jest mieć w tym wprawę. Ponadto trzeba mieć narzędzia, chociaż takie podstawowe jak wiertarka i śrubokręt. Niektórzy nie posługują się takim sprzętem, w związku z czym celem wykonania montażu, musieliby w ten sprzęt się zaopatrzyć. Na jeden raz nie jest to opłacalne. Należy również mieć na uwadze to, że raz źle wykonane otwory już pozostaną. To uniemożliwi poprawny montaż samozamykacza, a z drugiej strony popsuje estetykę drzwi i ościeżnicy. Może więc faktycznie lepiej zgłosić się do fachowca, który nie tylko przeprowadzi rzetelny montaż, ale też dostarczy wysokiej jakości samozamykacz i pomoże wybrać do konkretnych drzwi najlepszy.

Aby drzwi mogły zamykać się poprawnie, trzeba wykonać prawidłowy montaż. To, czy ktoś zajmie się nim osobiście, czy z pomocą fachowca, zależy już od niego. Temat jest jednak wart przemyślenia.

No votes yet.
Please wait...