Najbardziej znane są nam dwa typy odkurzaczy: workowy – klasyczny oraz bezworkowy. Który odkurzacz najbardziej pasuje do naszego mieszkania oraz zapotrzebowania i jaki wybrać doradzimy w tym artykule. Najpierw zapoznamy się z funkcjonalnością urządzeń oraz pokażemy jakie są wady i zalety obu typów odkurzaczy.

Zacznijmy od wersji klasycznej: odkurzacze workowe. Są to najczęściej kupowane typy odkurzaczy na rynku. W porównaniu do odkurzaczy bezworkowych są dużo cichsze, a wymiana worka jest szybka, prosta i nieskomplikowana. Dodatkowo zmiana worka jest bardziej higieniczna, ponieważ nie mamy kontaktu z kurzem. Worek ma wiele zalet ale jest też jednym z pierwszych etapów w układzie filtracyjnym odkurzacza co oznacza, że czym większy, pełniejszy jest worek tym słabsza jest siła ssąca odkurzacza. Aby uniknąć jak największej straty mocy, worek ten powinien być przepuszczalny dla powietrza, tak aby zasysane powietrze mogło być wydalone z odkurzacza oraz kurz i brud mógł bezpiecznie zostać we wnętrzu odkurzacza. Worek na kurz musi być co 3 miesiące wymieniany, dlatego wybór odkurzacza workowego wiąże się z dodatkowym kosztem, co prawda niewielkim, ale przy zakupie odkurzacza powinien ten fakt być brany po uwagę.

W skrócie: Zalety i wady odkurzacza workowego

Zalety:

  • Mocne ssanie,
  • Higieniczna wymiana worka,
  • Przyjemna głośność odkurzania.

Wady:

  • Worek, który jest długookresowym dodatkowym kosztem,
  • Utrata mocy ssania przy zapełnianiu się worka.

Przejdźmy do odkurzaczy bezworkowych. Czym się różnią od tych klasycznych – workowych?

To konstrukcja odkurzacza jest odpowiedzialna za jego funkcje całkowicie bez worka. Powietrze oraz zanieczyszczenia w odkurzaczu są zasysane i za pomocą dużej siły odśrodkowej kurz i brud trafia do pojemnika.

Poznaliśmy technologię odkurzaczy bezworkowych, ale dla kogo jest to prawdziwa alternatywa? Odkurzacze bezworkowe nie potrzebują dodatkowego worka i dla tych, którzy dużo odkurzają jest to duża zaleta. Nie tylko oszczędzamy pieniądze na worki, ale też siła ssania odkurzania jest ciągle stała w porównaniu do klasycznych odkurzaczy. Warto zwrócić uwagę przy odkurzaczach bezworkowych na dobrą jakość filtra HEPA, aby był przyjazny dla alergików oraz powietrze z niego wydobywane było czyste. Niestety kontakt z kurzem podczas czyszczenia pojemnika jest nieunikniony, dlatego też osobom szczególnie wrażliwym na kurz polecamy odkurzacze workowe.

W skrócie zalety i wady odkurzaczy bezworkowych

Zalety:

  • Stała moc ssania odkurzacza, sprawdzi się w domach gdzie odkurzacza bardzo często się używa,
  • Brak worków na kurz, dzięki czemu oszczędzamy pieniądze.

Wady:

  • Pojemnik powinien być również od czasu do czasu czyszczony,
  • Podczas opróżniania pojemnika z kurzu nie unikniemy kontaktu z kurzem,
  • Przez technologie cyklonu praca odkurzacza jest dość głośna.

Podsumowanie:

Funkcją odkurzacza jest jego skuteczne odkurzenie powierzchni. Czy wybór padnie na odkurzacz workowy czy bez zależy od indywidualnych preferencji. To jak dobrze odkurzacz odkurzy zależy również od wielu innych faktorów, takich jak konstrukcja odkurzacza i jego ssawek. Co warto wiedzieć o odkurzaczu i na co jeszcze zwracać uwagę, przeczytacie również na stronie poradnikowej o odkurzaczach: www.najlepszy-odkurzacz.pl

 

No votes yet.
Please wait...