Domy energooszczędne są obecnie budowane coraz częściej. To bardzo dobra odpowiedź na rosnące ceny energii. Kluczowe jest wybranie odpowiednich materiałów, a przy tym również właściwej stolarki okiennej. Nowoczesne okna energooszczędne nie tylko pozwalają na oszczędzenie energii, ale również pomagają w jej pozyskaniu.

Głównym zadaniem domu energooszczędnego jest mały pobór energii. Wynika on głównie z zastosowanych technologii budowlanych. W ten sposób nie ma potrzeby tworzenia tradycyjnej instalacji grzewczej, która jest droga w utrzymaniu. Dom jest świetnie izolowany, więc niewiele ciepła wydostaje się poza jego mury. Co więcej, dzięki zastosowaniu odpowiedniej stolarki okiennej możemy również czerpać zyski z promieniowania słonecznego.

Właściwa konstrukcja okien oraz ich liczna i rozmieszczenie ma bardzo duże znaczenie w budynkach energooszczędnych. Właśnie dlatego na południowej elewacji, która jest najcieplejsza, umieszcza się najwięcej przeszkleń. Z kolei od strony wschodniej i zachodniej mniej, a od strony północnej zwykle nie montuje się żadnych okien, by zminimalizować straty cieplne.

Nowoczesne okna energooszczędne mają wysoki wpływ na bilans energetyczny budynku. W oknach tego rodzaju stosuje się specjalne powłoki niskoemisyjne, które jednocześnie dobrze przepuszczają ciepło z promieniowania słonecznego do domu, ale nie dopuszczają do jego wydostawania się poza budynek.

Okna energooszczędne produkowane są najczęściej z drewna lub drewna z aluminium, ale możemy spotkać też modele PCV aluminium. Przy doborze odpowiedniego modelu powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na współczynnik Uw – im będzie on niższy, tym lepiej. Także ważny jest współczynnik g (TR) określający zyski ciepła, czyli zdolność szyb do pozyskiwania energii ze słońca – im będzie on wyższy, tym lepiej.

Zatem dobór odpowiedniej stolarki okiennej pozwala na zmniejszenie strat ciepła w budynkach energooszczędnych. Niestety, nie należą one do tanich, ale na duży plus zalicza się ich niski koszt utrzymania – to przyszłościowa inwestycja!

No votes yet.
Please wait...