W obecnych czasach istnieje moda na budowanie domów bez podpiwniczenia. Koszty takiej budowy są mniejsze, ale wtedy podłoga na gruncie jest podłogą na parterze budynku. Bardzo ważne jest aby wykonać ją dobrze, tak aby zabezpieczyć budynek przed stratami ciepła i przenikamiem wilgoci przez nią. Właściwie głównym zadaniem tej podłogi jest zatrzymanie ciepła w domu i nie dopuszczenie z tego tytułu do strat. Zgodnie z prawem budowlanym niedozwolone jest aby wilgoć z zewnątrz przenikała przez podłogę do wnetrza domu. Aby tak się nie stało podłoga na gruncie musi składać się z kilku warstw i spełniać określone warunki.

Jakie to warstwy?

Podłoga na gruncie może składać się z pięciu lub sześciu warstw. Pierwszą z nich jest podłoże czyli odpowiednio zagęszczona warstwa piasku lub żwiru. Aby zapewnić stabilność takiemu podłożu na wierzch wylewa się warstwę betonową. Następnie stosuje się izolację przeciwwilgociową i ocieplenie z wykorzystaniem styropianu lub płyt izolacyjnych na podłogę. Z kolei na to nakłada się jeszcze dodatkową warstwę przeciwwilgociową i dopiero wtedy wylewa się jastrych czyli warstwę wyrównującą i dociskową.

Jaka izolacja jest najlepsza?

Prawo budowlane dzisiejszym budynkom mieszkalnym stawia specjalne wymagania w zakresie izolacyjności i energooszczędności. Bardzo ważne jest aby każda przegroda została wykonana w sposób prawidłowy z wykorzystaniem jak najlepszych materiałów, które zapewnią nam ciepło w domu. Wykonując izolację podłogi możemy użyć do tego pir izolację. Płyty termoizolacyjne są obecnie na rynku chyba najlepszym rozwiązaniem na podwyższenie energooszczędności naszego domu. Płyta izolacyjna na podłogę cechuje się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła λD = 0.022 W/mK. Posiada nie tylko odpowiednie właściwości termiczne ale również najmniejszą nasiąkliwością.

Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę?

Bardzo ważne jest aby taka podłoga na gruncie wykonana była dokładnie. Musi być przede wszystkim szczelna izolacja oraz powinna być połączona z poziomą izolacją ścian fundamentowych, do której też możemy wykorzystać płyty termoizolacyjne. Warto zaznaczyć, że prawidłowo wykonana i docieplona podłoga na gruncie da nam gwarancję ciepłego domu pozbawionego wilgoci, która mogłaby napływać do budynku przez źle wykonaną podłogę.

No votes yet.
Please wait...